Faturalı Hattım Üzerinden Kredi Çekebilir Miyim?

Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız bu soru üzerine bir bilgilendirme yayınlamak istedik. Sadece faturalı hattınızın olması kredi almanız için yeterli mi? Kredi skoru dikkate alınıyor mu? Operatörler kredi mi veriyor taksitle telefon mu veriyor? Aklınıza takılanlar soruların cevapları burada..
Geçtiğimiz dönemler içerisinde, AVEA müşterileri, faturalı hatları üzerinden, TEB ihtiyaç kredisi çekebiliyorlardı. Fakat, AVEA’nın Türk Telekom ile birleşmesi ile, bu kampanya sonra erdi. Fakat, Türk Telekom’um da geçmiş dönemlerde, müşterileri için sunduğu bu tarz kampanyalar bulunuyordu. Önümüzdeki dönemler içerisinde de bu tarz kampanyalar düzenleneceği de piyasalar içerisinde konuşulan konular arasında yer alıyor.

Faturalı Hatta Kredi Verenler

faturalı hatlara kredi
faturalı hatlara kredi

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından yapılan düzenlemeler doğrultusunda, sözleşmeli olarak, mal, hizmet ya da kredi veren tüm kurumlara özel düzenlemeler getirildi. Bu düzenlemeler arasında da GSM operatörleri de dahil oldu. Çünkü, GSM operatörleri de, müşterilerine sözleşme karşılığında cep telefonu ya da tablet veriyorlardı. Bu konuda da müşterilerin ve iş yerlerinin zor durumda kalmamaları için, kredi notu puanı koşulu getirildi. Yani “telefon üzerinden kredi çekebilirmiyim” diyorsanız siz bankalardan kredi almak için yeterli kredi notu puanına sahip olmanız gerektiği gibi, GSM operatörlerinden de, sözleşmeli olarak telefon ya da tablet almak istediğinizde, kredi notu puanınızın yüksek olması gerekir. Bu konuyu daha da açmak gerekirse, kredi notu puanınız, sizin finansal gücünüzün karnesi niteliğindedir.


NOT: Faturalı hat üzerinden kredi çekmede elbette operatörler arasında fark vardır. Türk Telekomun çok fazla bu şekilde kampanyası olmadığı gibi Vodafone ve Turkcell de daha avantajlı fırsatlar bulunmaktadır. Ayrıca aynı firmadan değişik dönemlerde daha farklı kampanyalarla faturalı hatlara taksitle telefon sağlayabilir.


Kredi notunuz yüksekse, borcunuza sadık ve ödeme gücünüz yüksek demektir. Kredi notu puanınız düşük ise, finansal konularda sorun yaşıyorsunuz anlamına gelmektedir. Özetlemek gerekirse, en az altı aydır kullandığınız bir faturalı telefon hattınız varsa ve bu hattın ödemesini  gecikmeden, düzenli olarak yapabiliyorsanız, GSM operatörü kampanyalarından yararlanarak taksitle cep telefonu alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir