6736 Yapılandırma Ödeme

Ülkemizde vergi borcu olan oldukça fazla sayıda kişi mevcut olsa da bu kişilerin de kolay bir şekilde ödeme yapmalarını sağlamak amacı ile belli başlı aralıklar ile yasal düzenlemeler yapılmakta ve bunlardan biri de 6736 yapılandırma ödeme sistemi olmaktadır. Bahsi geçen bu uygulamadaki temel amaç belli başlı sebepler ile vergi borçlarını ödemeyen ya da aksatan kişilerin de kolay ve kendi şartlarına uygun bir şekilde ödeme yapmasını sağlamaktır. Bu sayede hem bahsi geçen kişilerin  söz konusu durumu nedeni ile yaşamakta olduğu sıkıntıların ortadan kaldırılması amaçlanmakta hem de vergi ödeme süreçlerinin devamlılığı sağlanmaktadır.

6736 Vergi Borcu Yapılandırma Hakkı

Hemen hemen herkesin de bildiği üzere ülkemizdeki vatandaşların hepsi kendisi  için belirlenmiş olan vergi borçlarını düzenli olarak ödemek zorunda olmaktadır. Eğer bahsi geçmekte olan bu ödemeler gerçekleştirilmez ise bu aşamada devlet eli ile bazı kısıtlamalar getirilmekte ve hatta ilerleyen durumlarda bu süreç kişilerin bankalar ile iş yapamaz hale gelmesine bile neden olmaktadır. Bu yüzden de biriken ve bu nedenle de faize giren vergi borçlarını ödeyerek problemlerinden kurtulmak isteyen kişilerin varlığından söz etmek mümkün olsa da bu kişiler çoğu zaman kendilerinde bu maddi gücü bulamamaktadır.

İşte tam da bu noktada imdada belli aralıklar ile gerçekleştirilmekte olan vergi afları ve yapılandırma süreçleri imdada yetişmekte ve milyonlarca kişinin vergi yükünden kurtulmasını sağlamaktadır.  Bu olanaklardan biri de son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz 6736 sayılı yasa olmaktadır. Bu sistemden yararlanmak için yapmanız gereken şeyler ise şunlardır;

A. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi’ni Kullanabilirsiniz

Bu uygulama vergi dairelerine gitme konusunda sıkıntı yaşayan ya da adı geçen bu yerlerin yoğunluğundan bunalan kişilere çözüm sunmakta olup, normal vergi daireleri aracılığı ile yapılabilecek her türlü işi de yapmanızı sağlamaktadır.

B. Gelir İdraresi Başkanlığı Mobil Uygulamasını Kullanabilirsiniz

Vergi borçlarınızı yapılandırmak için uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise adı geçen kuruma ait olan mobil uygulama olmaktadır.

Tüm bunların dışında direk olarak vergi dairelerine giderek de işlem yapmayı tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir