Altın Satışı Yapan Bankalar

Altına yatırım yapanlar, altın alım satım işleri ile ilgilenenler bankaların altın hesaplarını tercih edebilirler. Altın satışı yapan bankalar ile altınlarınızı kuyumcudan değil bankadan alabilirsiniz. Özellikle altınını evde saklamaktan çekinen kişiler bankaların altın hesaplarını daha çok tercih etmektedir. İnternet bankacılığı ile altın alım satım işlemini kolayca yapılabildiği için bu da bankaların altın hesaplarının tercih edilmesi için bir sebep. Ancak bankaların altın hesaplarında satışlarda komisyon kesilmektedir. Altın işlemleri yapılırken bankaların komisyon ücretleri dikkate alınmalıdır.

Altın satan bankalar ülkemizde çoktur. Hemen hemen her banka altın hesabı hizmeti vermektedir. Bankaların altın hesaplarına alacağınız altınlar fiziki olarak sizlere verilmemektedir. Altının değeri kadar TL tutarı hesabınıza yatırılmaktadır. Bunun yanında kaç gram altına sahip olduğunuz belirtilmektedir. Tabi ki eğer altını bankadan fiziki olarak isterseniz gram altınlar sizlere teslim edilmektedir. Bazı bankalar altın teslim etmek için taban altın gramı belirlemektedir. Belirlenen taban altın gramı altındaki altınları fiziki olarak teslim etmeyebilir. Ayrıca altınınızı teslim almak için bankalara önceden bildirmelisiniz. Bankalar fiziki olarak altınları şubelerinde bulundurmamaktadır.

Bunların yanında altı satışı yapan banka bazı kuyumcularla da anlaşabilmektedir. İş Bankası’nın bu hizmeti mevcuttur. Hesabınızdaki altını fiziki olarak teslim almak istediğinizde İş Bankası’nın anlaşmış olduğu kuyumculara giderek altınınızı alabilirsiniz. Bu uygulamanın seçtiğiniz bankada olup olmadığını önceden araştırmalısınız. Aksi takdirde altına fiziki olarak sahip olmak için önceden bankayı bilgilendirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir