Arsa Kredisi Veren Bankalar

Gayrımenkul alımlarında kredi kullanımı birçok kişi için elzem olsa da, gerek yasal düzenlemelerin sınırlayıcılığı, gerekse risk profilinin yüksekliği nedeniyle birçok banka arsa finansmanı için kredi hizmeti vermeyi tercih etmiyor. Sınırlı sayıda banka tarafından sunulan arsa kredisi olanaklarını sizlerle paylaşmak istedik.

Hangi Bankalar Arsa Kredisi Veriyor?

2014 yılında arsa kredisi veren bankalar arasında Akbank, Al Baraka Türk, Citibank, Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk, Şekerbank, Türkiye Finans ve Ziraat Bankası bulunuyor. Bu bankaların arsa kredisi koşulları minik farklılıklar gösterse de, temelde Mortgage (tutsat) yasası hükümleri geçerli. Kredi ile alınacak arsanın imarlı olması genellikle şart koşuluyor ve en fazla 120 aya kadar vade veriliyor. Türkiye Finans için en fazla vade oranı 84, Ziraat Bankası için ise 36 ay. Ziraat Bankası, almak istediğiniz arsa bedelinin en fazla %50’sini kredilendiriyor.

Arsa Kredisi Koşulları
Arsa kredileri, diğer uzun vadeli ve büyük meblağlı kredilerin aksine oldukça kısıtlı koşullar altında kullanılabiliyor. Başvuru için arsanın bedelini karşılayacak düzeyde bir gayrımenkulünüzün olması ve bunu teminat olarak göstermeniz isteniyor. Ayrıca kredi kullanarak satın alacağınız arsa üzerine de ipotek koyuluyor. Ülkemizdeki yasal düzenlemeler gereği arsa kredilerine %15 KKDF ve arsa bedeline göre %0 ilâ %5 arasında BSMV uygulanıyor. Bu da arsa kredilerinde toplam yıllık maliyetlerin %20’lere ulaşmasına sebep olan bir etmen. Ayrıca arsa kredisi kullanımında hayat sigortası zorunlu tutuluyor. Bankanın gerek görmesi halinde kefil de istenebiliyor. Arsa kredisi başvurusu yaparken gelir durumunuzun belgelerini, teminat göstereceğiniz ev ya da arsanın tapu fotokopisini, satın almak istediğiniz arsanın tapu ve imar belgesi fotokopilerini, kimlik belgelerinizi hazır bulundurmalısınız. Banka, kişisel durumunuza göre ek belgeler de isteyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir