ATM’den Kartsız Para Nasıl Çekilir?

ATM’lerden bankamatik kartınız ile para çekebileceğiniz gibi, bankamatik kartınız olmadan da para çekebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için bu özelliği bankanızın tanımlaması gerekmektedir. ATM’den kartsız para nasıl çekilir diye merak ediyorsanız bankanızda bulunan hesabınıza cep bankası ile giriş yapabilmeniz gerekmektedir.

Bankalar müşterilerinin cep telefonundan bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilmesi için cep bank uygulamaları sunmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde bankada bulunan hesaplarınızı yönetebilirsiniz. Ayrıca cep bank sayesinden ATM’den kartsız para çekme işlemi de yapabilirsiniz. Bu işlemi yapmanız için ATM’den ve cep banktan koordineli olarak giriş yaparak işlemi cep banktan onaylamanız gerekmektedir. Bu işlemlerin sıralaması ve uygulama çeşidi bankaların cep bank menü uygulamalarına göre değişmektedir.

Eğer uygulamanın detayını öğrenmek istiyorsanız cep bankını kullandığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak gerekli detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.ATM’den kartsız para çekme işlemi bu şekilde yapılabilmektedir. Kartsız işlemler sayesinde banka müşterileri bir çok işlemini kolaylıkla yapmaktadır. Öyle ki bankamatik karınız yanınızda değilse ve acil nakit çekmeniz gerekiyorsa cep bank sayesinde ATM’den kartsız para çekebilirsiniz.

ATM’den Kartsız Para Çekme

Değişen teknoloji ile elbette hayatımızın her alanında işlerimizin kolaylaşması kaçınılmazdır. Bunlardan biri de elbette bankacılık işlemleridir. Bildiğiniz gibi artık birçok bankadan kartsız işlem ile para çekebiliyoruz. Fakat bunu nasıl yapıyoruz? İşte bu sorunun cevabını her bir bankadan tek tek bulacağız.

  • Finansbank: Finansbank’ın kartsız işlem özelliği ile artık bankamatiklere dokunmanıza gerek kalmadan karta ihtiyaç duymadan para çekebiliyorsunuz. Bunun için telefonunuza cep bank uygulamasını yüklemeniz gerekir. Bu uygulama zaten bankacılık adına tüm işlemlerinizi takip edebileceğiniz, sizi her konuda bilgilendiren bir uygulamadır. Ama bunun dışında sizin kartsız işlem yapabilmenize olanak tanıdığı için, kemik taş bir uygulamadır. Cep bank uygulaması ile en yakınınızdaki ATM’ye gidiyorsunuz ve kartsız işlem butonuna basıyorsunuz. Para çekme işleminizi ve tutarınızı ATM’ye girerek onaylıyorsunuz. Ve bunu uygulamadan da onayladığınız anda çekme işleminiz tamamlanıyor. Ayrıca bu sayede EFT, Havale gibi daha birçok işlem daha gerçekleştirebiliyorsunuz.
  • Halk Bankası: Kartsız işlem yapabilmeniz için ilk yapmanız gereken Halkbank şubelerine giderek cep telefonu numaranızı doğrulatmaktır. Bu işlemden sonra telefonunuza Halk Bank mobil uygulamasını indirerek, buradan da cep telefonu numaranızı ve diğer bilgilerinizi doğrulatın. Ve bu uygulamada kendinize özel olarak belirlediğiniz şifrenizi kullanarak kartsız işlemler yapabileceksiniz. Bu uygulama olduğu müddetçe Halkbank ATM’lerinden her türlü işlemlerinizi kartsız olarak gerçekleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken mobil uygulamanızı ATM’ye gittiğinizde açarak yapmak istediğiniz işlemleri onaylamaktır. ATM’den de yine kartsız işlem butonuna tıklayarak, birçok işlem yapabilirsiniz.
  • Vakıfbank: Bildiğiniz gibi Vakıfbank, kartsız işlemler konusunda da Türkiye’de bir ilktir. Çünkü Türkiye’de ilk kartsız işlem olanağını sağlayan banka Vakıfbank’tır. Vakıfbank bu işlemi Parmak Damarı Tanıma Sistemi sayesinde geliştirmiştir. Ve bunu İş Bankası ile ortak olarak uygulamaya koymuştur. Kartsız işlem yapabilmek için parmak izinizi bankanıza tanımlamanız gerekmektedir. Böylece yanınızda hiçbir kart bulunmadan yalnızca parmak iziniz ile her türlü para çekme ve diğer işlemleriniz ATM’ler üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistemin parmak izi ile çalışmasının sebebi, en güvenilir yöntem olmasıdır. Parmak izinizin size özel olması da bu sistemin güvenilirliğini pekiştiren bir diğer olgudur. Vakıfbank bunu birkaç pilot bölgede denemiştir ve şu anda ülkenin geneline yayılan bir hizmet vermektedir. Üstelik parmak izi tanıma sistemi ile sadece para çekme değil daha birçok işlemi daha yapabilirsiniz.
  • Yapı Kredi: Yapı Kredi kartsız para çekme işlemleri için QR kod adını verdiğimiz bir sistem uygulamaktadır. Bunun için de elbette Yapı Kredi mobil uygulamasını kullanmanız gerekir. Bu uygulamayı telefonunuza yükledikten sonra bu kod ile istediğiniz an ATM’lerden kartsız şekilde işlem yapabilir, para çekebilirsiniz. Yapı Kredi mobil uygulamasından Para Çek butonuna tıklayarak talep ettiğiniz tutarı sisteme girin ve onaylayın. Daha sonra QR kodu bankamatikteki kameraya okutarak para çekme işleminizi kartsız şekilde gerçekleştirin. İşte bu kadar basit ve kolay. Aynı zamanda Seçimi Hatırla butonuna tıklayarak bir sonraki işlemleriniz için hiçbir formaliteye gerek kalmadan direkt olarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Ziraat Bankası: Ziraat Bankası’nda da kartsız işlem seçeneğiniz vardır. Bunun için ATM menüsünden Kartsız İşlem butonuna tıklayın. Ve ATM’ye TC Kimlik numaranızı ve telefon numaranızı girin. Size mesaj olarak gönderilen şifreyi sisteme girerek doğrulama yapın ve para çekme işlemlerinizi kolayca halledin.
  • Deniz Bank: Yine Ziraat Bankası’nda olduğu gibi telefona gelen doğrulama kodu ile kartsız işlemlerinizi halledebilirsiniz. Kartınız yanınızda değilse ATM’ye gidin ve kartsız işlem butonuna tıklayın. Buradan da SMS ile Giriş menüsüne basın. Cep telefonunuz önceden tanımlanmış olduğu için cep telefonunuza bir güvenlik kodu gönderilecektir. Bu kodu ATM’ye girerek gereken işlemlerinizi halledebilirsiniz.
  • İş Bankası: İş Bankası, Vakıfbank ile iş birliği içinde Türkiye’deki ilk kartsız işlemleri gerçekleştiren bankalardan olduğu için birçok yöntem uygulamaktadır. Dilerseniz mobil uygulama ile yani QR kod ile, isterseniz Biyokimlik ile ya da Cep Anahtar ile paranızı çekebilirsiniz. Bu nedenle bu tercih tamamen size kalmıştır. Cep Anahtar işlemi de yine mobil uygulamalarınızdan yapabileceğiniz bir işlemdir.

Tüm bu bankalardan bahsettiğimiz yöntemler ile kolayca kartsız işlemler yapabilirsiniz ve 7/24 ATM’lerden kartsız olarak para çekebilir, hızlıca ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

ATM’den Kartsız Para Nasıl Çekilir?” üzerine 3 yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir