Banka Dışı Kimlere Kredi Var

Bankalar, kredi alacak olan kişilerin ilk başvuru yapacağı kuruluşlardır. Bankaların asıl amacı da hem bireysel hem de ticari olarak isteyen kişilere kredi imkanı sağlamaktır. Bankalar, kredilerini bir anlamda müşterilerine satar. Yani bankalar para satarak kazanç sağlar.Bu satış işlemi sonrasında borçlar her ay belirli bir faiz oranının hesaplanması sonucunda bankaya geri döner. Her kredi satımı sonucunda genelde bankalar kazançlı çıkar. Bankalardan kredi alacak olan kişilerin meslek portföyü de çok geniştir. Esnaf, memur, öğrenci herkes bankadan kredi alabilir. Bankalar kredi türlerini de çeşitlendirmiştir. İhtiyaç kredisi başta olmak üzere konut kredisi, taşıt kredisi ve tatil kredisi gibi kredi türleri bankalar içerisinde yer almaktadır. Bankalardan kredi alacak olan kişilerin kredi notunun da yüksek olması gerekir. Bu kredi alacak olan kişileri belirlemede çok önemli bir kriterdir. Banka dışı kimlere kredi var sorusunun cevabı aslında bankalar haricinde nerelerden kredi alınabileceğidir.

Bankasız Kredi Verenler

Banka dışı kredi veren yerler
Banka dışı kredi veren yerler

Banka dışından kredi alacak olan kişiler için de son dönemlerde yeni bir sektör gündeme gelmiştir. İnternet sayfalarında gezerken mutlaka görmüşünüzdür. Banka dışı kredi veren kişi veya kurumlar bir anlamda kendilerine alternatif bir sektör yaratmıştır. Bunlar senetle veya komisyonla kredi vererek işlerinizi anında çözebilmenizi sağlar. Bankalar kredi notu üzerinden kredi vermeye başlayınca artık herkes kolay bir şekilde kredi alamamaya başladı. Durum böyle olunca da önceden bankalar ile ilişkileri kötü olan kişiler, kredi notu düşük olduğu için bankalardan kredi alamadı. Kredi notu düşük olan kişiler banka dışı kredi veren ve bu kredileri senetle veya komisyonla kredi şeklinde veren kişilere yöneldi.

Örneğin bir bankaya gittiniz ve istediğiniz krediyi alamadınız. Bunun için senetle kredi veren kişilere gidebilirsiniz. Bu kişilere sizlere anında kredi vermektedir. Siz de bu kredi borçlarınızı aylık olarak senet şekilde ödersiniz. Tıpkı bankaların verdiği kredileri öder gibi. Yine aynı şekilde kredi alamadığınız zaman bu kişilere gittiğinizde sizler için bankadan kredi çıkartabilir. Bunun içinse kredinin miktarına göre belirlenen kredi komisyon ücretini ödemeniz yeterli olmaktadır.

Banka Dışı Kimlere Kredi Var” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir