Bankalar Kredi Başvurusunda Nelere Dikkat Ediyor

Bankaların kredi ürünlerine başvuruda bulunduğunuzda bankalar, bir dizi inceleme işlemi gerçekleştirir. Peki, bankalar kredi başvurusunda nelere dikkat ediyor?

Bankalar, kredi başvurularını incelerken tek bir kritere bağlı olarak inceleme gerçekleştirmek. Kredi başvurusu yapan kişinin genel durumunu inceler ve kesin bir sonuç ortaya çıkarır. Kesin sonucun ortaya çıkması içinse kişinin sahip olduğu özelliklere bakar.

Bankalar kredi başvurusunda kredi notunu çok dikkate alırlar. Kredi notu skoru yüksek olanlar banka kredilerinden daha rahat yararlanmaktadır. Bunun yanında geliriniz de çok önemlidir. Çünkü kullanmak istediğiniz krediyi geri ödeyebilir durumda olduğunuzu kanıtlayabildiğiniz tek belge gelir belgenizdir. Banka iş yerinizdeki çalışma sürenizi de dikkate alır. Eğer uzun süredir bir şirkette çalıştığınızı görürse sizi istikrarlı olarak algılar. Ancak sürekli iş değişikliği yapan ve bir yılı doldurmadan işten çıkan kişilere hakkında biraz daha detaylı inceleme yapar.

Kredi başvurusu incelemesi yapılırken varsa mevcuttaki kredilerinizde incelemeye alınır. Mevcuttaki kredinizi düzgün ödemeniz ve gelirinizden arta kalan paranın yeni kullanacağınız kredinin taksit tutarına yetmesi çok önemlidir.

Burada yazılanlar bankaların genel incelme kriteridir. Bu kriterlerin öncelik sırası ise bankalar arasında değişiklik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir