Birden Fazla Kredi Kartı Olanlara Ortak Limit

Birden fazla kredi kartı olanlara ortak limit uygulaması kredi kartı taksit sınırlamasının ardından hayatımıza girdi. Ortak limit uygulaması ile artık alışverişlerimizde yararlanabileceğimiz taksit tutarında da sınırlama getiriliyor.

Birden fazla kredi kartı olana taksit sınırlaması uygulaması kişinin gelirine göre şekillenmektedir. Örnek olarak kredi kartına sahip bir kişi 1500TL gelir elde ediyorsa, aylık maksimum yararlanabileceği taksit tutarı 750TL olmaktadır. Kişinin kaç tane kredi kartı olduğu önemli değildir. Kaç kredi kartı varsa hepsinden toplam yararlanabileceği aylık taksit ödeme tutarı 750TL olaraktır. Bir kredi kartı ile yapacağınız alışveriş sonrasında aylık taksit sınırınıza ulaşırsanız diğer kartlarınızdan yapacağınız alışverişlerde taksit imkanlarından yararlanamayacaksınız. Buradan anlaşıldığı gibi artık kredi kartlarımızı ayrı ayrı değil birleşik ortak bir limit olarak görmemiz gerekmektedir. Yapacağımız taksitli alışverişlerin aylık ödeme tutarlarının toplamı aylık gelirimizin yarısını geçemeyecektir.

Bu uygulama ile tüketicilerin kullandıkları kredilerde aşırı büyümeler engellenecektir. Önceden ülkemizde taksit sayısının fazla olması ve kişilerin birden fazla kredi kartını dilediği gibi kullanması sonucunda ticari anlamda hızlı bir büyüme görülmekte. Ancak hızlı büyüyen ekonominin getireceği kötü sonuçları engellemek için kişilerin taksit yapma imkanlarına sınırlama getirilmiştir. Kredi kartı kullanan kişiler bu düzenleme sayesinde kredi borçlanma oranları düşecektir. Bu durum aslında kredi kartı borcu ile mücadele edenler için de oldukça yararlıdır. Gelirlerini aşmayan taksit tutarları sayesinde ödenebilir kredi kartlarına sahip olabilecekler. Bu da kredi kartı ödeme düzeninin daha sağlıklı gerçekleşmesini sağlayacaktır.Sizlerde bu düzenlemeden sonra alacağınız kredi kartlarında taksitli alışveriş yaparken aylık gelirinizin yarısından fazla kredi kartı ile taksitli alışveriş yapmayacağınızı göz önünde bulundurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir