Çeyiz Parası ve Çeyiz Kredisi Nedir?

Çeyiz parası ve çeyiz kredisi nedir, nasıl alınır gibi soruları merak ediyorsanız yazımızın devamında sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Çeyiz parası devlet tarafından verilen bir paradır. Çalışan anne veya babanın vefatı üzerine eğer kız çocukları varsa, bu kız çocuğuna devlet yetim maaşı tanımlamaktadır. Yetim maaşı tanımlanan kişi ömrü boyunca bu tutarı alabilmektedir. Devlet bu ücreti kesintisiz ödemeye devam ederken bir başka yandan da çeyiz parası adı altında bir destek daha vermektedir.

Devlet tarafından verilen çeyiz parasının amacı evliliğe teşvik etmektedir. Kişilerin evlenmesini sağlamak için yapılan bu destek sayesinde çalışan annesi veya babası vefat etmiş kızlar devletten çeyiz parası alarak evlenme işlemlerinde destek bulmaktadır. Devletten çeyiz parasını almak için evlenmeniz yeterlidir.

Çeyiz parası hesaplaması ise şöyledir. Alınan yetim maaşının tam 24 katı olarak hesaplanmaktadır. Çeyiz parasını alacağınız zaman aldığınız güncel yetim maaşını 24 ile çarparak alabileceğiniz çeyiz parasını bulabilirsiniz.Tabi ki bu durumda bazı çıkar amaçlı kişiler evlenme ve boşanma ile çeyiz parası alma girişiminde bulunmaktadırlar. Devlet bu durumun önüne geçmek için evlendikten sonra boşanan kişilere yetim maaşı vermemektedir. Çeyiz maaşı almak için anlaşmalı evlilik yapanlar bu önlem sayesinde engellenmeye çalışılmaktadır.Bunun yanında çeyiz kredisi de bulunmaktadır. İşkur tarafından verilen çeyiz kredisi faizsiz olarak verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir