Dosya Masrafı Nedir? Geri Alınabilir Mi?

Bildiğiniz bankalardan kredi kullandığınızda bankalar belirli tutarlarda dosya masrafı tahsil etmektedir. Dosya masrafları bazı durumlarda kredinin tutarına göre şekillenmektedir. Bu durumda ise kredi tutarında oluşan yükselmeler daha çok dosya masrafı ödemenize yol açmaktadır. Tabi bu durum çoğu kişiyi rahatsız etmektedir. Peki, dosya masrafı nedir? geri alınabilir mi?

Dosya masrafı nedir?

Dosya masrafı, bankalardan kullandığınız kredilerin, banka tarafından yapılan incelemeler sonucu yaptığı masrafları sizden tahsil etmesidir. Her kredi ürünü için dosya masrafı hesaplaması farklıdır. En düşük dosya masrafı ihtiyaç kredilerindedir. İhtiyaç kredisi kullandığınızda dosya masrafı bankadan bankaya değişmek sureti ile 90TL’den 500TL’ye kadar değişmektedir. Genel olarak kredi tutarının yükselmesi ile dosya masrafında da yükselmeler görülebilmektedir.

En yüksek dosya masrafı ise konut kredilerinde uygulanmaktadır. Konut kredilerinde masrafları bir kaç kalemden oluşmaktadır. Öncelikle kredinin banka masraflarını temsilen dosya masrafının yanı sıra ekspertiz ücreti, alınacak olan evin ipotek ücreti, DASK ücreti gibi bir çok ücret kredi kullanılırken sizlerden tahsil edilmektedir. Ortalama olarak kullandığınız konut kredisinin dosya masrafı 1500TL civarında olabilmektedir. Araç kredilerinde de dosya masrafına ek olarak araç kaskosu gibi masraflar eklenmektedir.

Banka kredilerinde dosya masrafı geri alınabilir mi?
Bankalar bu masrafları alırken müşteriler ise bu masraflardan kurtulmak ya da ödedikleri masrafları geri almak istemektedir. Bankaların kredi dosya masraflarını geri almak mümkün. Ancak herkes dosya masrafını kesin alır gibi bir garanti verilemiyor.Ödediğiniz dosya masrafını geri almak için öncelikle bankaya bu masrafı ödediğiniz dair bir makbuz ile bulunduğunuz ilçedeki hakem heyetine başvuruyorsunuz. Hakem heyeti büyük bir oranla bankanın bu masrafı müşteriye iade etmesi yönünde karar alıyor. Banka ise bu karara karşı olarak iptali için mahkemeye taşıyor. Bu aşamada iş tamamen size kalmıştır. Bir avukat tutarak mahkemenin sonuçlanmasını gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir