Dövize Endeksli Kredi Nedir?

Döviz endeksli kredi nedir sorusu özellikle kazancı döviz olan bireysel veya kurumsal kişilerin merak ettiği bir sorudur. Yazımızın devamında bu konu hakkında gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Döviz endeksli kredi ürünleri bütün bankalarda müşterilerine sunulmaktadır. Dövize endeksli krediyi kullanan kişiler ise genel olarak döviz gelirine sahip kişilerdir. Bir kişinin geliri döviz üzerinden oluyorsa kullanmak istediği krediyi gelir elde ettiği döviz cinsinden kullanması çoğu zaman yararlı olmaktadır. Yararlı olmasının sebebi ise kurlardaki değişikliklerdir. Döviz kurlarındaki değişikliklerden etkilenmek isteyenler döviz endeksli kredi ürünlerinden yararlanmaktadır.

Dövize endeksli kredi ürünlerinden yararlanırken kredinizi Türk Lirası cinsinden alabilir ve kredi ödemeleriniz döviz kuruna endeksli olarak ödemeleriniz gerçekleştirebilirsiniz. Örnek olarak 10.000USD kredi tutarını Türk Lirası cinsinden kullanırsınız. Türk Lirasına ise o anki Merkez Bankası veya bankanın baz aldığı kurdan çevirilir. Kullanılan tutar daha sonra dövize endeksli olarak kullanılır.

Bu kredi ürününden özellikle ihracat yapan firmalar daha çok yararlanmaktadır. Satışlarını yaptıkları ülkenin para birimi üzerinden aldıkları kredi ürünleri ile daha rahat ödemeler gerçekleştirmektedir. Ancak döviz kurlarının aşırı dalgalanması kredideki ödeme tutarlarında da büyük değişiklikler gösterebilmektedir. Bu yüzden kullanmak istediğiniz kredinin vadesini olabildiğince kısa tutmanız her zaman sizin lehinize olacaktır.Döviz endeksli kredi ürününü ülkemizdeki hemen hemen her bankadan kullanabilirsiniz. Bankadan kredi kullanmadan önce döviz kurunun baz alınacağı kurum için mutabakat olunması gerekmektedir. Genel olarak bankalar kendilerinin baz aldıkları kurları seçmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir