Emekli Maaşına Haciz Konulabilir mi?

Haciz, borçlunun borcunu ödeyemediği durumda alacaklının bu durumu icraya koyması sonucu, icra müdürlükleri tarafından borçluya yapılan tebligatla borcunu evinde değerli olan eşyalarının alınmasına verilen isimdir. Haciz pek çok kişi için son derece kötü bir eylemdir. Kimse evindeki eşyaların devlet eliyle alı koymasını istemez. Ancak, borçlunun olduğu gibi alacaklı kişinin de devlet eliyle belirlenmiş hakları vardır ki bu haklar borçlar hukuku yoluyla belirlenmiştir. Borcunu ödeyemeyen kişi için haciz uygulaması sıklıkla yapılmaktadır.

emekli maaşına haciz
emekli maaşına haciz

Kişiler bu durumlara karşı karşıya kalmamak için ödeyemeyecekleri borçlar altına imza atmamalıdırlar. Mağazada yapmış olduğunuz senetli alışveriş bile ödeyemeyeceğiniz durumlarda icra yoluyla eşyalarınızın götürülmesine sebebiyet verebilmektedir.

Bu konuda en merak edilen sorulardan birisi ise emeklinin maaşına el konup konulamayacağı olmuştur. Emeklilerin zaman zaman maddi konularda sıkıntı yaşamış olması onları borunu nasıl ödeyeceklerine dair sıkıntıya sokmaktadır. Emeklinin maaşı haciz edilebilir mi sorusu uzun zamandır hereksin merak ettiği bir sorudur. Sorunun cevabı yasalarla belirlenmiş şekilde hayır olarak düzenlenebilir. Ancak belirli şartlara bağlı kalınmaktadır. Emeklinin çalıştığı süre boyunca hak etmiş olduğu emekli maaşına rızası olmadan el konulamaz. Bu, 5510 numaralı kanun numarasıyla belirlenmiştir. Ancak devlet memurluğundan emekli olan kişilerin maaşına belirli durumlarda el konulabilmektedir. Bu icra müdürlükleri tarafından belirlenmiş olan bir haciz kararına doğru orantılı olacak şekilde gerçekleşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir