En Uzun Vadeli Kredi Veren Banka

Ev kredisi, araç kredisi, ihtiyaç kredisi için bankadan kredi başvurusunda bulunuruz. Tüm bankalar ev kredisi olarak 120 ay, araç kredisi ile 48 ay, ihtiyaç kredisi olarak ta 36 ay vade ile vermektedir. Bundan iki yıl önce uzun vadeler ile kredi seçenekleri vardı. Ama son zamanlarda özellikle ihtiyaç kredilerinden dolayı, bir çok kişi icralık olduğu için yetkililer tarafından tüm bankalara bazı kısıtlamalar getirildi. Bu kısıtlamalar; kişinin belirlenen maaşının yarısı kadar ancak taksit uygulaması olacak. Vadeler ise 36 aya çekildi. Amaç kişilerin borçlarını ödeyemeyecekleri durumlara düşmesini engellemek. Tabi mahkemelerde yığılan icra dosyalarını da engellemek. Yani 60 ay gibi vadelere verilen ihtiyaç kredileri artık 36 aydan fazla verilmemektedir. Bu nedenle kredi ödemeler zorlaştırıldı. Uzun vadeler ile ödenen kredi taksitleri insanlara daha cazip geliyordu. Ama artık sabitleştirildi.

bankalar
bankalar

180 Ay Vadeli Konut Kredileri

En uzun kredi seçeneği olarak ev kredisi vermektedir. Bunun sebebi zaten miktarların yüksek olması. Ancak ev kredilerinde 180 ay vadeye  çıkabilen Devletin yapmış olduğu projelerde, yani TOKİ lerde vardır.

48 Ay Vadeli Araç Kredileri

Araç kredilerinde ise bankalardan çekebileceğiniz vade sadece 48 ay. Ama bankalar dışında araç kredileri almak isteyebileceğiniz bazı kurumlar bulunmakta. Bunlardan en çok bilineni KOÇFİNANS’tır. KOÇFİNANS’tan araç almak isteyenler, bayilerine gidip hem araçlarını seçip hemde araç kredisi başvurusunda bulunabilirler. Burada araç kredisi 60 ay vadeler ile verilebilmektedir. Yada ticari bir işletme kurmak istiyorsanız da banka haricinde bulunabileceğiniz diğer yasal kurumlar da var.

KOSGEB Kredileri

KOSGEB desteğinden faydalanabilirsiniz. Başvuracağınız miktarlara göre 60 ay vadeler ile ticari krediler alabilirsiniz. Yada yeni işletme kurmak isteyen projelerden yararlanabilirsiniz. Örneğin, hibe kredisinden. Belirli şartlar dahilinde 50 Bin TL ye kadar hibe verilmektedir. Bu da kendi işini kurmak isteyenlere büyük bir fırsat diyebiliriz. Başka bir seçenek ise, ödeyemediğiniz borçlarından dolayı bazı işletmelerin sunmuş olduğu fırsatlar da var. Ama bu borçlarınızdan dolayı hacizlik olmamanız gerekir.

Örneğin, birkaç ödeyemediğiniz yüklü bir kredi kartı borcunuz var ise, bu kurumlardan borçlarınızı ödemelerine karşı, belirli faizler oranlarıyla bu kurumlara borçlanabilirsiniz. Bu kurumlarda 60 ay vadeler sunmaktadır. Ama bu konuda yasal bir işletme olmasına dikkat etmeniz de yarar var. İnternet sitesinden böyle kurumları araştırabilirsiniz. Ama söylemiş olduğum gibi, bankalardan çekebileceğiniz kredi vadeleri sınırlıdır. Bu vadelerden daha fazla çekme ihtimaliniz pek yok. Ama bazı bankalar da insiyatiflerini kullanarak biraz daha fazla vade yapabilme yetkileri de var. Ama herkese bu imkanları pek sunmuyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir