Ev Kredisi İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Konut kredisi kullanmışsanız krediniz bittiğinde tapunuzdan ipoteği kaldırmalısınız. Ev kredisi ipoteği nasıl kaldırılır sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Konut kredisi kullandığınızda banka aldığınız konuta güvence olarak ipotek koyar. Bu ipotek kredi borcunuzu tamamen ödendiğinde kalkmaktadır. Kredi borcunuzu ödedikten sonra ipotek kaldırma işlemini ise bağlı olduğunuz tapu müdürlüğünden gerçekleştirmelisiniz. Tapu müdürlüğünde ipoteğin konut üzerinden kalkması için bankanın yazdığı ipotek fek yazısı gerekmektedir. Bu yazı bankadan kolayca temin edebilirsiniz. İpotek fek yazısı genelde 100TL ile 500TL arasında değişmektedir. Bu bedeli bankaya ödemelisiniz.

İpotek kaldırma işlemi için tapu müdürlüğüne gittiğinizde tapu müdürlüğünün belirlediği harcı yatırmalısınız. Bu harcı bankalara yatırabilirsiniz. Harç yatırma işlemini yaptıktan sonra ipoteği konutun üzerinden kaldırabilirsiniz. Bu işlemler evrakların hazır olması ile bir gün içerisinde gerçekleşebilmektedir.

İpotek fek yazısı ücretini bir çok kişi ödemek istemese de konut kredisi ipoteği kaldırma işlemi için gerekli en önemli evrak olduğu için bu ücreti ödemek zorunda kalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir