Fibabanka Kimin? Swift Kodu Nedir?

27 Aralık 2010 tarihinde “Turizmciye Destek Bizim İşimiz!” sloganı ile kurulan Fibabanka, 2013 yılı itibariyle Fiba Grup bünyesine katılarak BDDK mevzuatına göre “%100 Türk Sermayeli Banka” ünvanını almıştır. Fibabanka, daha önceki bankacılık girişimi olan Finansbank ile geniş çaplı başarılara imza atmış ve 10 yıl gibi kısa bir süre içerisinde sıfırdan başlayıp dünya çapında isim sahibi olmayı başararak kurumsallaşmış olan Hüsnü Özyeğin tarafından kurulmuştur.

2006 yılında Finansbank’ı sattıktan sonra 3 yıl boyunca bankacılık alanında faaliyet göstermeme kararı aldığını açıklayan Hüsnü Özyeğin, bu sürenin dolmasının ardından Portekiz menşeili Millenium Bank’ın Türkiye kolunu satın aldı. Daha sonra Millenium Bank bünyesinde gerekli değişikliklerin yapılması ile birlikte, Fibabanka 225.000.000 TL sermaye ve 350 çalışan ile 20 şubede faaliyet göstermeye başladı. Aradan geçen 4 yıllık süre içerisinde Fibabanka 62 şube, 59 ATM ve 734 personel sayısına ulaşmayı başardı. Ayrıca 2012 yılı verilerine göre Fibabanka’nın kârı bir önceki yıla göre %781 artış göstererek ülkemizin rekor seviyelerinden birine ulaşmıştır.

Fibabanka EFT ve Swift Kodları
Fibabanka’nın EFT kodu 103’tür. Bankanın uluslararası para transferleri için kullanılan Swift Kodu ise FBHLTRIS olarak belirlenmiştir. Eski TBMM başkanlarından İsmet Kaya Erdem gibi dikkat çekici isimleri Yönetim Kurulu bünyesinde bulundurarak öncü ekibini güçlendiren banka yine 2012 yılında ETİKA tarafından verilen “Türkiye Etik Ödülleri” kapsamında ödüle layık görülmüştür. “Etik Bankacılık” ilkelerine olan bağlılığı ve kısa sürede gösterdiği başarı ile Fibabanka, uzmanlar tarafından ilerleyen dönemlerde geniş çaplı başarılara imza atması kuvvetle muhtemel bir banka olarak değerlendiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir