Fibabanka Konut Kredisi (Mortgage) Başvurusu

Ülkemizde konut kredileri 5582 sayılı tutsat kanunu çerçevesinde veriliyor. Uzun vadeli oluşu ve görece düşük risk profili nedeniyle “mortgage” tüm bankalar tarafından sunulan bir hizmet. Fibabanka da yeni kurulan bir banka olarak henüz farklı konut kredisi paketleri geliştirmese de, 10 yıla kadar vade ve sabit taksit seçeneği ile bu hizmeti veriyor.

Fibabanka Konut Kredisi Özellikleri ve Faiz Oranı

Fibabanka’nın sunduğu mortgage paketinde faiz oranı sabit olarak hesaplanıyor ve vade süresinde taksitler her ay aynı oluyor. Yalnızca TL cinsinden verilen bu kredide yasal düzenlemeler gereği BSMV ve KKDF uygulanmıyor. Faiz oranlarının düşmesi durumunda refinansman yapmak isterseniz, veya elinize toplu para geçip borcunuzu kapatmak isterseniz, %2 erken ödeme ücreti alınıyor.

Fibabanka’nın konut kredisi, satın alınacak evin en fazla %75’lik dilimi için kullanılabiliyor. Ancak başka bir evi daha ipotek altına aldırarak %100’lük değer için kredi kullanmanız da mümkün. Fibabanka, konut kredileri için 3-60 ay arası %1,35 ve 61-120 ay arası %1,45 faiz uyguluyor. Ayrıca %1 oranında komisyon ve minimum 900 TL dosya masrafı alınıyor. Bu da 100.000 TL ve 60 ay vade ile kullanılan bir kredinin aylık maliyetinin %1,74 ve yıllık maliyetinin %20,88 düzeyinde olmasını sağlıyor.

Fibabanka Konut Kredisi Başvuru
Fibabanka, konut kredilerinde dahi oldukça hızlı ve pratik bir hizmet sunuyor. Başvuru için öncelikle internet üzerinden ön onay alınıyor. Daha sonra bankanın sunduğu “kredi istek formu”, nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi ve almak istediğiniz evin tapu fotokopisi ile birlikte şubeye başvurmanız gerekiyor. Şubede yapılacak işlemlere ve kredi skorunuza göre, bankanın kefil isteme hakkı saklı tutuluyor. Fibabanka’nın konut kredisi (mortgage) hizmetine ön başvuruyu buradan yapabilir, ön başvurunuzun banka tarafından kabul edilmesi durumunda gerekecek olan “Kredi İstek Formu”‘na ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir