Garanti Bankası Konut Kredisi Faizlerini Düşürdü

Ülkemizdeki ekonomik atmosfer, uzun süredir uygulanan düşük faiz politikasının etkileri ile şekillenmeye devam ediyor. Hatta yerel seçimlerde mevcut hükümetin gösterdiği geniş başarı bile, uzmanlar tarafından halkın ekonomik istikrarın sürmesi yönündeki talebinin sonucu olarak yorumlanmıştı. Ancak yerel seçimlerin ertesi haftasında Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın büyük oranlı indirim beklentilerinin karşılanmayacağı ve ölçülü adımlarla ilerleneceği yönündeki açıklamaları umutları düşürmüştü. Bugün, bu açıklamanın faiz indirimlerinin kademeli olarak uygulanacağını kast ettiği görülüyor.

Yerel seçimlerin sonuçlanmasının üzerine, tüketicilerde konut kredisi faizlerinin düşmesine yönelik oluşan yoğun beklenti, her geçen gün karşılığını daha kuvvetli biçimde buluyor. Garanti Bankası da, diğer bankaların izlediği trendin içerisinde yer alarak, konut kredisi faizlerini düşürdü. Seçimlerden önce %1,12 olan 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranı, iki kademede yaşanan düşüşün ardından bugün %1,01 seviyesine kadar geriledi. Aynı şekilde 240 ay vade için uygulanan faiz oranı da, %1,17’den %1,04’e düşürüldü.

Garanti Bankası Konut Kredisi Kullanımı ve Garanti İndirimli Mortgage
Garanti Bankası, mortgage kredileri için farklı hizmet paketleri sunuyor. Tüm paketlerde farklı koşullar ve faiz oranları uygulanıyor. Bu yaklaşımdaki amaç, tüketicilerin farklı koşullarına uyum sağlayabilmek. En düşük faiz oranı ise, bankanın “%10 İndirimli Mortgage” paketinde uygulanıyor. Bu pakette kredi faizinizin %10’luk dilimini peşin olarak yatırarak kredi faizinizi düşürmeniz mümkün. 60 ay vadeli %10 indirimli konut kredisi paketinde uygulanan faiz oranı, %0,89 seviyesinde. Uzmanlar Garanti Bankası konut kredisi faiz oranları için “tarihi dip nokta” yorumunda bulunuyorlar. Son olarak da, “Garanti Düşen Faizli Mortgage” paketi ile şu an düşük olan seviyeden kredinizi kullanıp, ileride yaşanabilecek düşüşlerden de yararlanmanızın mümkün olduğunu hatırlatırız.

Garanti Bankası Konut Kredisi Faizlerini Düşürdü” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir