Halkbank 2B Arazisi Alım Kredisi

Halkbank, hak sahibi olduğunuz 2/B arsaları avantajlı biçimde satın alabilmeniz için kredi hizmeti sunuyor.Eğer hak sahibi olduğunuz bir 2/B arsası bulunuyorsa, bu krediden yararlanarak avantajlı biçimde satın alabilirsiniz.

Halkbank 2/B Arazisi Alım Kredisi Özellikleri
Bilindiği gibi 2/B arsaların satışında devlet tarafından %20’lik peşin ödeme indirimi uygulanıyor. Halkbank’ın geçtiğimiz günlerde duyurduğu kampanya da, bu indirimden faydalanabilmeniz için “2/B Peşin Satış Kredisi”; ve peşin satış indiriminden yararlanmadan yapacağınız satın alımlar için de “2/B Peşinat Kredisi” şeklinde iki ayrı hizmeti kapsıyor.
Maliye Bakanlığı’na bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen kurallar, 2/B arazilerinin satışında indirim oranlarını şu şekilde belirliyor:

  • 400 metrekareye kadar olan arsalarda rayiç bedel üzerinden %50 indirim uygulanıyor.
  • 400 metrekarenin üzerindeki arsalarda ise rayiç bedel üzerinden %70 indirim uygulanıyor.
  • Bu indirimin haricinde, arsa bedelinin tamamının peşin ödenmesi halinde %20, arsa bedelinin yarısının peşin ödenmesi halinde ise %10 ilave indirim uygulanıyor.

Bu koşullar altında, Halkbank’ın sunduğu 2/B arsa kredisi, düşük faiz ve uzun vade oranı da göz önünde bulundurulduğunda, kârlı çıkmanızı sağlıyor.

Halkbank 2B Peşin Satış Kredisi
2B peşin satış kredilerinde 50.000 TL ve 60 aylık vade seçeneği için %1,20 ve 120 aylık vade seçeneği için de %1,25 faiz oranı uygulanıyor. Dosya ücreti 525 TL olarak, sigorta bedeli ise 153,65 TL olarak belirlenmiş. Bu da 60 ay vade için aylık %1,49 yıllık %17,92 ve 120 ay vade için de aylık %1,38 yıllık %16,57 maliyetle kredi kullanabileceğiniz anlamına geliyor. 2B peşin satış kredilerinde ayrıca ara ödemeli, artan/azalan taksitli veya 6 aya varan ödemesiz planlamalar yapmanız da mümkün.

Halkbank 2B Peşinat Kredisi
2B peşinat kredilerinde ise daha düşük kredi tutarları ve daha kısa vadeler sunuluyor. 25.000 TL kredi tutarı ve 36 aylık vade seçeneği için, aylık %1,25 faiz oranı belirlenmiş. Dosya ücreti 210 TL ve sigorta bedeli 76,80 TL olan bu kredide aylık maliyet %1,57 yıllık maliyet ise %18,83 düzeyinde.

Halkbank 2B Arazisi Alım Kredisi Başvuru ve Gerekli Evraklar
Halkbank, 2B arazisi kredisi için maalesef internet üzerinden başvuru olanağı sunmuyor. Dolayısıyla, başvuru için size en yakın Halkbank şubesine gitmeniz gerekiyor. Başvuru esnasında, tüm bireysel kredilerde olduğu gibi kimlik bilgilerinizi ve gelir durumunuzu kanıtlamanız için gerekli belgeleri hazır bulundurun. Ayrıca, üzerinde hak sahibi durumda bulunduğunuz 2/B arazisi ile ilgili tüm belgeleri de kredi başvurusu esnasında hazır bulundurmalısınız. Ayrıca, bankanın gerek görmesi halinde kefil veya teminat da isteyebileceğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir