İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Günümüzün globalleşen dünyasında en alt gelir grubundan en zenginlere herkes kredi kullanımına ihtiyaç duyuyor. İhtiyaçlarının sürekliliği karşısında geliri stabil olmayan kişi veya kurumlara bankalar kredi hizmeti vererek faiz geliri elde ediyorlar. Ayrıca birçok tüketici için doğru zamanda ve bilinçli tercih ile kullanılmış bir kredi, kârlı bir finansal enstrüman özelliği göstererek banka ile “win-win” (kazan-kazan) ilişkisi kurulmasını sağlıyor. Bunu sağlayabilmenin en önemli yolu ise, en iyi faiz oranlarından yararlanarak kredi kullanmak. Biz de sizlerle, 2014 Haziran verileri ile bankaların ihtiyaç kredileri için sundukları faiz oranlarını paylaşıyoruz.

Haziran 2014 İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Nelerdir?
Haziran 2014 itibariyle en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı, %0,76 ile Halkbank tarafından sunuluyor. HSBC %0,89 Garanti Bankası ve Denizbank %0,95 Vakıfbank ise %0,99 faiz oranı uyguluyor. Bu bankaların ardından gelen faiz oranları ise, Fibabanka ve ING için %1,09 Türkiye İş Bankası için %1,13 Akbank, Ziraat Bankası ve BankPozitif ise, %1,17 ile Haziran 2014’ün “yüksek” faiz uygulayan bankaları durumundalar.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranlarına Nasıl Bakılır?
Ülkemizdeki bankacılık sektörü 2001 yılında yaşanan krizin ve banka batışlarının ardından, özellikle de mevcut hükümet döneminde yasal düzenlemelerle geliştirildi ve sağlamlaştırıldı. Dolayısıyla bankalar, faiz oranlarından kart ücretlerine hemen hemen her alanda sınırlandırılmış durumdalar. Yasal düzenlemelerin izin verdiği aralıklar içerisinde farklılık oluşturmak ve rekabette ön plana çıkabilmek için değişik hizmetler sunmak da bankaların özgür olduğu alanlar. Bu nedenle birçok banka farklı ihtiyaç kredisi paketleri sunabiliyor. Örneğin maaşınızı aldığınız bankadan daha avantajlı kredi kullanmanız, veya telefonunuzdan göndereceğiniz bir SMS ile kısa sürede kredi kullanabilmeniz bu tür çalışmalar arasında. Sizlere önerimiz, kredi kullanacağınız zaman sadece faizleri takip etmekle yetinmeyip bankaların farklı hizmet paketlerini de detaylı biçimde incelemeniz yönünde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir