İpotek Fekki Nedir ve Ücreti Ne Kadardır?

Bankalardan konut sahibi olmak için kredi kullandığınızda banka almış olduğunuz konuta güvence için ipotek kolay. Banka kredinizin ödemesi tamamlandığında ise bu ipoteğin kaldırılması gerekmektedir. Bu aşamada ipotek fekki nedir ve ipotek fek ücreti konularında bilgili olmalısınız.

İpotek fekki nedir?

Bankadan kullandığınız konut kredisinin ödemesini bitirdiğinizde ipoteği kaldırma işlemine ipotek fekki denmektedir. İpotek fekki işlemini gerçekleştireceğiniz ver ise tapu müdürlükleridir. İpotek fekki işlemini tapu müdürlüklerinde gerçekleştirmek içinse bankadan ipotek fek yazısı almanız gerekmektedir. Bu yazı ile tapu müdürlüklerine yapacağınız başvuru sonrasında konut üzerindeki banka ipoteği kaldırılacaktır.

İpotek fek ücreti nedir?

Tapu müdürlüklerinden konut üzerindeki ipoteği kaldırmak için ihtiyacınız olan ipotek fek yazısını bankalar belirli bir ücret karşılığında vermektedir. Bu ücret her bankada farklılık göstermektedir. Ortalama olarak 100TL ile 500TL arasında ipotek fek yazısı ücreti alınmaktadır. Bu ücreti ödeyerek yazıya sahip olabilirsiniz.

Bankaların aldığı işlem ücretlerini ödemek istemeyenler ipotek fek yazısı ücreti ödememek için banka kredi sözleşmesini iyi okumalıdır. Eğer sözleşmede bu ibare geçiyorsa mecbur ödemek zorunda kalmaktasınız. Ancak bu ibare geçmiyor ve banka sizden ücret talep ediyorsa hukuki işlemlerle bu ücreti ödemeyebilirsiniz.

İpotek Fekki Nedir ve Ücreti Ne Kadardır?” üzerine yorum

  1. İpotek feki için İng Bank 500 tl istiyor. Bence bu ne vicdana nede insanlığa sığar.Lütfen ipotek verirken dikkatli olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir