İskonto / İştira Nedir?

Günümüzün dünyası, hayatın her alanında olduğu gibi ticari faaliyetlerde de yüksek hız ve hareket kabiliyeti gerektiriyor. Birçok işletmenin en temel problemi ise nakit rezervlerinin sınırlı olması nedeniyle alacak/verecek döngüsünü çevirememek. Bu problemin önüne geçebilmek için kredi çekmek akla gelen ilk opsiyon olsa da, yüksek faizler ve yasal yükümlülükler nedeniyle cazip bir seçenek değil.İskonto/iştira ise, bankaların kendilerine işletmeler tarafından getirilen senet ve çeklerin toplam tutarı kadar borçlu cari hesabı açarak peşin kredi kullandırması anlamına geliyor. Senet borçlusu ile hizmeti alan kurum aynı belediyenin sınırları içerisinde olduğunda bu işleme “iskonto” adı verilirken, farklı belediye sınırları içerisinde “iştira” adı verilir.

İskonto/İştira Kredisinin Avantajları
Senet ve çeklerinizin vadeleri gelmeden nakde dönüştürülmelerini sağlar.Kayıp/takip problemini ortadan kaldırır ve sorumluluğu bankaya yükler.İskonto/iştira kullanımında noter üzerinden hesap bildirimi gönderilmez ve şirket bilançolarında kredi olarak kayıt yapılmaz.Normal kredi hizmetlerine göre maliyetleri ve faiz oranları genellikle daha düşüktür. Son senedinizin veya çekinizin vadesi, aynı zamanda kredinizin vadesidir. Vade bitimi takibi gerekmez.

İskonto / İştira Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli
İskonto/iştira işlemlerinde bankalar toplam çek/senet bedeli üzerinden faiz tutarı ve komisyonu düşerek anında nakit ödemesi yaparlar. Bu noktadan itibaren değerli evraklarınızın tahsilatı ile ilgilenmenize gerek kalmaz. Ancak keşide edilemeyen senet/çek tutarlarını aynı gün nakit olarak bankaya ödemeniz gerekir. Yani iskonto/iştira işlemine başlandıktan sonra başka bir çeki teminata almanız mümkün değildir. Ayrıca, iskonto/iştira işlemi ile değerlendirdiğiniz çek veya senetlerin tahsil edilememesi durumunda banka ile olan ilişkiniz bozulacak ve ticari itibarınız zedelenecektir. Bu nedenle, iskonto/iştira kredisi kullanmadan önce bir kez daha düşünmenizi ve tahsilatında sorun yaşanacağını düşündüğünüz kıymetli evrakı bu şekilde değerlendirmemenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir