Kara Listeden Nasıl Çıkılır

Bankalara kredi ve kredi kartı başvurusu yapıyorsanız ve sürekli olumsuz cevap alıyorsanız kara listede olabilirsiniz. Peki, kara liste nedir, kara listeden nasıl çıkılır?

Kara liste nedir?

Bankaların kredi veya kredi kartı ürünlerinden yararlanmışsanız ve bu ürünlerin ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirmemişseniz kara listeye girme olasılığınız vardır. Kara liste, özellikle takibe düşen borçlarda karşımıza çıkmaktadır. Eğer borcunuzu ödememişseniz ve banka avukat ile borcunu tahsile gitmişse kara listeye kesinlikle girersiniz. Bu listeye girdikten sonra en az 5 yıl hiç bir bankanın ürünlerinden yararlanamazsınız.

Kara listeden nasıl çıkılır?

Bankalara olan borçlarınızdan dolayı kara listeye girdiğinizde borcunuzu ödeseniz de kara listeden çıkmanız biraz zaman alacaktır. Kara listeden nasıl çıkılır diye merak ediyorsanız ilk önce ödenmesi gereken bütün borçlarınızı kapatmalısınız. Borçlarınızı kapattıktan sonra bankalarla olan ilişkiniz kesilir. Ancak kara liste tam 5 yıl kalırsınız. Kredi Kayıt Bürosu 5 yılda bir kayıtları silmektedir. Sizlerde borcunuzu ödedikten 5 yıl sonra kara listeden çıkacaksınız. Kara listeden çıktıktan sonra çoğu bankadan kredi veya kredi kartı gibi ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir