KKB Sorgulama

Kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı kullananlar kredi notunu en az bir kere duymuşturlar. Kredi notu, KKB sorgulama nasıl yapılır gibi konularda merak ettiklerinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi notu nedir?

Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan ve kişinin kredi kullanabilirlik durumunu gösteren bir puanlama sistemidir. Kredi notu bir çok husus göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır. Kısaca kişinin gelir durumu, daha önceden bankalara olan borçları ve bu borçları ödeme düzeni, yaşı, sahip olduğu mülkler, güncel kredileri, çalıştığı firmadaki çalışma süresi gibi faktörler kredi notunu şekillendirmektedir.Önceleri kredi notu puanına sadece bankalar ulaşabilirken şuan kişisel olarak da ulaşılabilinmektedir. Bu işleme KKB sorgulama denir.

KKB sorgulama nasıl yapılır?

KKB sorgulama yapmak için bir kaç yol izleyebilirsiniz. Bunlardan ilki Kredi Kayıt Bürosu resmi web sitesine kayıt olmaktır. Sisteme kayıt olduktan sonra dilediğiniz zaman kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için üyeliğinizden sonra bir de ücret ödemeniz gerekir. Küçük bir ücret karşılığında kredi risk raporunuz yani kredi notu puanınız karşınıza çıkacaktır.

Kredi notu sorgulama işlemini ayrıca hesabınızın bulunduğu bankaların internet bankacılığı aracılığı ile de yapabilirsiniz. Kredi notu sorgulama imkanını çoğu banka sunmaktadır. Bu işlemi yapmak için bankanın internet bankacılığına giriş yaparak kredi notu öğrenme menüsünü kullanabilirsiniz. Bankalar bu hizmeti sunarken de ücret tahsil etmektedir. Bankaların kredi notu öğrenme ücreti 5TL civarında olmaktadır.Sizler KKB sorgulaması yaparak kredi notu puanınızı öğrenebilir ve bu puana göre bankaların kredi ürünlerine başvurabilirsiniz. Ayrıca belirli zamanlarda kredi notu sorgulama işlemi sayesinde yaptığınız ödeme hareketlerinin kredi notunuzu nasıl etkilediğini analiz edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir