Konut Kredi Faizleri Ne Zaman Düşer 2018

Ülke olarak zor dönemlerden geçiyoruz. Yaşanan olaylar doğal olarak ekonomiyi de olumsuz olarak etkiliyor. Altın, döviz ve konut kredilerindeki faiz artışı gündemin en çok konuşulan konuları arasında. Özellikle konut kredisi faizleri son yılların en yüksek oranları olarak değerlendiriliyor. Ekonomik kriz ne zaman son bulacak? Konut kredi faizleri ne zaman düşer 2017 yılı içerisinde böyle bir düşüş söz konusu olur mu?

Konut ( EV ) Kredisi Faizleri Düşecek Mi?

Uzmanlar faizlerin düşeceğini belirtiyor mu
Uzmanlar faizlerin düşeceğini belirtiyor mu

Herkesin gözü konut kredi faiz oranlarında. Birçok kişi yeni bir ev satın alabilmek için bankaların konut kredisi faiz oranlarını yakından takip ediyor. Ekonomik şartlar bu kadar zor iken, günlük hayatımızın ihtiyaçlarını karşılayabilmek için aile bütçemizi dengede tutmaya çalışıyoruz. Ancak diğer yandan da bazı konularda girişimde bulunmak istiyoruz. Örneğin; yeni bir ev satın almak gibi. Kiralar aldı başını gidiyor. Kiracıların en büyük hayali kendine ait bir eve sahip olmak. Yüksek meblağda kira ödemek yerine, ufak bir peşinat ile birlikte banka kredisi kullanmak ve kira yerine kredi ödemek mantıklı gibi görünüyor. Ancak son zamanlarda bankaların kredi faizleri o kadar yüksek ki kimse kredi kullanmaya cesaret edemiyor diyebiliriz.

Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Zaman Düşecek

Konut satın almak isteyen aile normal bir bütçeye sahip ise, genelde uzun vadede kredi kullanmak istenir. Bankalar konut kredilerinde maksimum 120 ay ( 10 yıl ) vade sunuyor ve birçok kredi kullanıcısı da yüksek vadede konut kredisi çekiyor. Az öncede belirttiğimiz gibi, kira öder gibi kredi ödemek isteyen kişiler aylık kredi ödeme tutarlarını da buna göre ayarlıyor. Konut kredisinde de vade uzadıkça uygulanan faiz bedeli de artıyor. Yani vade ile faiz birbiri ile orantılı aslında. Kredinin vadesi kısa ise uygulanan faiz oranı düşer. Vadesi uzun ise, uygulanan faiz oranı artar.

Konut-Ev Kredileri Düşer Mi?

Durum böyle iken, özellikle uzun vadede konut kredisi kullanmak isteyenler dört gözle faiz oranlarının düşmesini bekliyor. Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan referandum sonrasında ( Türkiye Anayasa Değişikliği Referandumu ) hem ülke ekonomisinin hem de konut kredisi faiz oranlarının normal seyrine dönmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir