Konut Kredisi Alıcıya Mı Satıcıya Mı Ödenir

Bankalara olan borçlarımızı ödemek için, yeni bir eşya, yeni bir ev alırken bize finansman sağlaması için ilk önce koştuğumuz yer bankalardır. Banka kredileri kişilerin ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. Banka kredileri arasında ihtiyaç kredileri, konut kredileri, araç kredileri ve destek kredisi çeşitleri bulunmaktadır.
Televizyonlarda da gördüğünüz üzere son zamanlarda inşaat  sektörü çok ilerlemiştir. Her geçen gün inşaat firmalarının konut  projelerinde başlattığı kampanyalar ve sundukları ödeme kolaylıkları evi olmayanlara, ev almayı düşünenlere  cazip gelmektedir. Siz de bu konut kampanyalarının birinden, ev almaya karar verdiniz. Ancak ev fiyatları her geçen gün arttığından ve dudak uçuklatan fiyatlar da olduğundan daire fiyatlarında, kampanyalar da olsa ara ödemeler kolaylığı da sunsalar inşaat firmaları yine bankalardan kredi kullanmanız gerekecektir.

Kredi kullanabilmeniz için de biriktirdiğiniz belli bir nakitiniz olması gerekmektedir. Almaya karar verdiğiniz konutun fiyatının  yüzde 20’si  nakit olarak elinizde olması gerekecektir. Evi buldunuz almaya karar verdiniz ve bankaya giderek konut kredisi başvurusunda bulunmak istediniz. Bankalar konutların, yüzde 80 ine konut kredisi kullandırmaktadır. Banka alınacak olan eve ekpertiz gönderir ve ekpertiz bir fiyat belirler. O fiyatın yüzde 80 ine bankadan kredi verilecektir. Bunu öncesinde bilmek zor durumda kalmamanıza yardımcı olacaktır.

Tabi inşaat firmalarından alıyorsanız bitmiş ya da bitmemiş olmasına göre dairenizin,  başka firmalara göre de ödeme değişiklikleri olmaktadır. Hiç peşinatsız ve kredi kullandırmadan bitmemiş projeden inşaattan da taksitle ve ara ödemelerle de  ev satılmaktadır .

Evinizi beğenip almaya karar verdiniz. Bankanızdan konut kredisi kullanacaksınız. Peki tüm detayları biliyor musunuz? Konut kredisi alıcıya mi satıcıya mı ödeniyor sorunuzun cevabına gelelim. Bankadan almış olduğunuz konut kredisi, kredi alana ödenmez. Konut kredisi satışı yapanın hesabına direk yatırılmaktadır. Bankadan krediyi kullanan kişi hiç bir şekilde para görmemektedir. Konut alırken başka masraflar da size çıkaracağından nakit hesabınızı iyi yapmanız da fayda olacaktır.  Çünkü kullanmış olduğunuz  krediden size nakit olarak dönüş olmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir