Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredileri, ülkemizdeki tüm bankalar tarafından 5582 sayılı tutsat (mortgage) yasası çerçevesinde sunulan bir ürün. 10 yıl hatta daha uzun vadelerle kullanılan bir kredi olduğundan, konut kredisi müşterileri için güncel faiz oranlarını takip etmek elzemdir. Zira hem yeni ev alacaklar için en doğru zamanda en düşük faiz oranından yararlanmak hem de mevcut borçlular için düşen faizlerle birlikte refinansman yapmak çok önemlidir. Sizlerle, Haziran 2014 verilerine göre bankaların konut kredisi faiz oranlarını paylaşıyoruz.

Faiz Oranlarına Bakarken Nelere Dikkat Edilmeli?
Konut kredisi kullanmayı veya mevcut krediniz için refinansman (daha düşük faizli bir kredi çekilerek eski kredinin yeniden yapılandırılması) yapmayı düşünüyorsanız, bakacağınız tek veri faiz oranı olmamalı. Zira açılış-kapanış masrafları, ekspertiz, sigorta gibi diğer “gizli masraflar” gördüğünüz faiz oranının beklediğiniz düzeyde kârlı olmamasına neden olabilir. Ayrıca birçok banka, peşin ödeme yaparak veya mevcut evinizi ipotekleyerek daha düşük faiz oranı alabileceğiniz paketler sunuyor. Bu yüzden, faiz oranlarına ek olarak bankaların kendi koşullarını da incelemelisiniz.

Haziran 2014 Konut Kredisi Veren Bankalar ve Faiz Oranları
Güncel verilere göre en düşük konut kredisi faizi, %0,97 ile DD Mortgage’da ve Yapı Kredi’de bulunuyor. Vakıfbank’ın yaza özel olarak sunduğu kampanyada faiz oranı, %0,98 olarak belirlenmiş. Bunların dışında, Denizbank %1,01 Ziraat Bankası %1,03 Halkbank ve Albaraka Türk %1,05 Türkiye Finans %1,09 Akbank ve Finansbank %1,19 Garanti Bankası %1,24 İş Bankası ve HSBC %1,25 TEB ve ING %1,29 Anadolubank %1,30 Tekstilbank %1,32 Fibabanka %1,35 faiz oranı uyguluyor. En yüksek faiz oranı ise %1,49 ile Şekerbank’ta bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir