Konut Kredisi Transferi Nasıl Yapılır?

Konut kredisi devri-transferi nasıl yapılır? Bir ev sahibi olmak istediğimiz zaman nakit ihtiyacımız  için bir çoğumuzun yaptığı gibi bankalara koşarız. Bir çok banka araştırırız, daha düşük faiz hangi banka veriyor, aylık ödemeleri hangisinin daha düşük olur diye kendimizi parçalarız adeta. Kolay değil ne kadar düşük faiz ile olursa o kadar aylık ödemelerimiz o kadar  düşük olur. Bin bir zorluklarla öderiz taksitleri. Sonunda bir banka ile anlaşırız kredimizi çekeriz, bir süre sonra bir yakınımız veya bir tanıdığımızın da kredi çektiğini duyar hemen sorarız ne kadar faiz ile çektin diye. Biz den daha düşük faiz ile çektiğini duyarsak,kendimizi kötü hissederiz,nasıl yani ben bu kadar çektim, o kadar araştırdım nasıl olur diye kendimizi  yer bitiririz. Hiç kendinizi üzmeyin, olabilir. Bankalarda faiz oranları sürekli değişiyor, ne kadar araştırsanız da bu sizinle alakalı değil. Zararın neresinden dönerseniz kardır.

Konut Kredisi Transferi Nasıl Yapılır?

İlk önce çektiğiniz bankaya gidip yeni faiz oranlarıyla ilgili bilgi alarak yapılandırma yapabilirsiniz. Örneğin; daha önce %1,27 faiz oranıyla ev kredisi çektiniz şimdi ise bankanız %1,19 faiz oranıyla ev kredisi veriyor. Siz de bu faiz oranıyla yapılandırma yaptırıp daha düşük taksitler ödemek istiyorsunuz. Daha önceki krediniz kapatılıp, yeni faiz oranıyla yapılandırıyor. Tabi yeniden dosya masrafı gibi ödemelerde alınıyor, bunu da unutmayalım. Veya başka bir bankada daha düşük faiz oranı bulduk, oraya transfer edip daha düşük krediden faydalanmak istiyoruz. Bu da olabilir. O bankaya gidip başka bir bankada olan borcunuzu kapatıp, sizinle çalışmak istiyorum diyerek talepte bulunabilirsiniz.

Konut Kredisi Transferi Hesaplama

Banka ilk önce diğer bankada olan borcunuzu kapatmanız için olan paranızı ve çekmek isteğiniz ev kredisi için kredinizi hesaplıyor. Sizde diğer bankaya gidip borcunuzu kapatarak diğer bankaya devam edebilirsiniz. Tabi diğer bankaya gittiğiniz de kapattığınız erken ödeme sonuçlarını da bilmenizde yarar var. Kalan kredi taksitleriniz 36 ayı aşmıyorsa %1 faiz oranıyla kapatabilirsiniz. 36 ayı aşıyorsa %2 faiz oranıyla kredinizi kapatabilirsiniz. Bundan daha yüksek faiz oranları size çıkartırlarsa kesinlikle itiraz edin. Çünkü bundan daha yüksek faiz oranıyla sizden talepte bulunamazlar.Diğer faiz oranı düşük olan  bankaya daha az miktarda taksitlerle veya daha uzun vadeli yaptırarak kredinize devam edebilirsiniz. Sonuçta hiç birimiz kolay para kazanmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir