Çektiğim Konut Kredisini Yeniden Yapılandırırsam Karım Ne Kadar Olur?

Konut kredileri, kişilerin ev ya da iş yeri almak amacıyla bankalardan aldıkları, daha sonra ise faiz ile geri ödedikleri krediye verilen isimdir. Konut kredileri 3 ay alt sınır olmak üzere 120 aya kadar vade yapılabilir. Ev değeriniz ne kadarsa çeyreği kadar peşinat biriktirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kredi çekmeniz mümkün değildir. Konut kredisi faiz oranları çok yüksek olmasıyla bilinmesine rağmen hükumetin atmış olduğu adımlarla faiz oranlarında düşmeye gidilmiştir.

Buna göre konut kredisi faiz oranları oldukça yüksekken kısa bir süre içerisinde faiz oranları 0,80 tl’ ye kadar düşmüştür. Kredi almak vatandaşlar da bu oranlardan faydalanarak kredi almayı tercih etmektedirler. Kredi almak isteyen kişiler için yapılandırma nasıl olur, bunu araştırdık ve sizin için derledik.

Bazı durumlarda konut kredilerini ödeyemeyen, ya da vade süresini uzatmak isteyen vatandaşlar bankaya başvurmakta ve konut kredilerini yeniden yapılandırmak istemektedirler. Konut kredisini yeniden yapılandırma bedelleri, ne kadar borcunuz kaldığına, kredi alırken kabul etmiş olduğunuz faiz oranına, güncel faiz oranlarına ve bunun gibi çok sayıda etmene bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Konut Kredisi Yeniden Yapılandırma
Konut Kredisi Yeniden Yapılandırma

Konut kredisi faiz oranlarına bağlı olarak krediyi yeniden yapılandırmanın birçok yararı bulunmaktadır. Bu faydalar arasında en çok tercih edileni elbette daha düşük faiz oranlarıyla krediyi tekrar yapılandırmak olarak dikkat çekmektedir. Bunun dışında denenen bir diğer yol da faiz yapısını değiştirmek olacaktır. Sabit faizle beraber ödediğiniz rakamı esnek ödemeli hale getirebilir, ya da bankanızla yapılan anlaşmaya bağlı olarak elinize para geçtikçe ödeme de yapabilirsiniz.

Toplam kredi maliyetinin azaltılması da tercih edilen yollar arasında bulunmaktadır. Ayrıca, vade süresi uzatılabilir ve böylece ödemiş olduğunuz aylık taksitler de bu sayede azaltılabilmektedir. Aynı zamanda ödeme planınızı da en baştan oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir