Konut ve İhtiyaç Kredisi Erken Kapatma İndirimi Var mı?

Kişiler bankaların kredi ürünlerini kullandıkları zamanlarda erken kapatmak isteyebilmektedir. Hem konut kredilerinde hem de ihtiyaç kredilerinde bu durumla oldukça çok karşılaşılmaktadır. Kişilerin bütçelerinin düzelmesi ve ellerine geçen toplu parayı borçlarını kapatmak için kullanması sonucunda erken kapatma ihtiyaçları olabilmektedir. Bu durumda konut ve ihtiyaç kredisi erken kapatma indirimi var mı yok mu merak konusu olmaktadır.

İhtiyaç kredisi erken kapatma indirimi vardır. Bu indirim devlet tarafından yapılan düzenlemeler sonucunda da desteklenmektedir. İhtiyaç kredisi erken kapatma indirimi hesaplanmasında kalan faiz borcunun üzerinden faiz indirimi yapılarak hesaplanmaktadır. Ana para hariç kalan faiz borcunuz üzerinden yapılan indirim ile sizlere indirimli kapatma borcunuz söylenmekte ve bu borcu ödediğinizde krediniz tamamen bitmektedir. Bu durum faizsiz krediler için söz konusu değildir. Çünkü indirim ana paradan değil kredinin faizinin üzerinden yapılmaktadır.

Konut kredilerinde erken kapatma indirimi de faiz üzerinden yapılmaktadır. Aynı ihtiyaç kredisindeki gibi kalan faiz borcu üzerinden yapılan indirimler ile kredinin indirimli olarak erken kapatılması mümkündür. Ancak konut kredilerinde erken kapatma cezası uygulanmaktadır. Bunun sebebi ise erken kapatılan kredinin sebep olduğu faiz indirimidir. Konut kredilerinde bankanın faiz karı çok olduğu için erken kapatma işlemlerine bankanın karı düşmektedir. Bu yüzden banka kardan zarar etmemek için konut kredisi erken kapatma cezası uygulamaktadır. Uygulanan ceza ise ne yazık ki devletin yasaları tarafından da desteklenmektedir. Konut kredinizi erken kapatmak istediğinizde %2 oranında ceza ödemeniz gerekmektedir. Bu cezayı ödedikten sonra belirli indirim ve işlemler yapıldıktan sonra kredi borcunuzun tamamen kapatılması sağlanabilmektedir.Sizlerde kredilerinizi erken kapatmak istiyorsanız belirli hesaplamaları yaptıktan sonra karlı olduğunuz zamanlarda kredinizi erkenden kapatabilirsiniz. Bu sayede fazla faiz ödemesinden kurtulmuş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir