KOSGEB Kredi Başvurusu

KOSGEB, yani Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir devlet kurumudur. Kurumun en küçük ölçekli desteklerden yurt dışına açılacak başarılı KOBİ’lere verilen geniş desteklere kadar birçok farklı uygulaması bulunmaktadır. Son yıllarda halk arasında “KOSGEB hibe kredisi” olarak bilinen “Girişimcilik Destek Programı” özellikle internet dünyasında çok popüler. Biz de, kafanızdaki soru işaretlerini gidermek için bu programı anlatmak istedik.

KOSGEB Girişimcilik Hibe ve Kredi Desteği Nedir?
Ülke çapında küçük girişimciliği destekleyerek kalkınmaya katkıda bulunma görevini üstlenen KOSGEB, bu programla 30.000 TL’ye kadar karşılıksız hibe ve 70.000 TL’ye kadar 5 yıl vadeli kredi sunuyor. Ancak bu hibe ve krediler, bankalardan farklı bir biçimde veriliyor.

 • Farklı girişimci grupları için farklı oranlar belirlenmiş. Buna göre engellilere ve kadınlara öncelik tanınırken, erkeklere en fazla %70’lik destek veriliyor.
 • Destekler direkt nakit ödemesi şeklinde verilmiyor. Projenizin ihtiyaçları doğrultusunda belirleyeceğiniz harcama kalemleri için onay verildikten sonra, ödemeleri sizin yapmanız gerekiyor. Örneğin iş yerinize 400 TL’lik bir faks makinesi aldınız ve erkeksiniz. Faks makinesini KOSGEB’in onayladığı satıcıdan aldıktan sonra faturanızla birlikte başvuruyorsunuz. KOSGEB, 400 TL’nin %70’ini, yani 280 TL’yi size bir ila dört ay arasında ödüyor. Yani kısacası, KOSGEB desteklerini işinizin tek dayanağı olarak düşünmemeniz gerekiyor.
 • KOSGEB, kredi ve hibeleri yalnızca onayladığı projelere veriyor. Ancak bu onay işlemi, tamamen kurumun belirlediği standartlara göre ve adil biçimde yapılıyor. Ayrıca kurs programlarına katılım gösteren ve projesini geliştirenlere, projelerinin onaylanmaması durumunda ücretsiz olarak danışmanlık ve proje güncelleme rehberliği de sunuluyor.
 • KOSGEB’in girişimcilik kurslarına katılıp sertifikanızı aldıktan sonra, bir yıl içerisinde destek için başvurmanız mümkün.

KOSGEB Girişimcilik Desteği Nasıl Alınır?
KOSGEB’in Girişimcilik Desteklerinden yararlanabilmeniz için, kurumun açtığı kurslara katılmanız gerekiyor. Kafanızdaki iş fikri, girişimcilik kursunda alacağınız eğitimle birlikte çok daha “uygulanabilir” bir hale gelecektir.  Kurslar için kesinlikle ücret alınmıyor. Ayrıca piyasada “KOSGEB desteği almak çok zor” şeklinde söylentiler yayarak “danışmanlık hizmeti” altında girişimci adaylarından para almaya çalışan kişi veya kurumlara da itibar etmemenizi öneriyoruz. Zira kurumun tüm bilgileri paylaşılıyor ve en iyi danışmanlık hizmeti KOSGEB’in kendisi tarafından ücretsiz olarak veriliyor. KOSGEB’in sunduğu girişimcilik destekleri sayesinde işini kuran ve büyüten birçok kişi, bugün Türkiye’nin her yerinde ekonomiye katkı sağlıyor. Yani aslında devlet bu tür bir desteği sunarak, yine devletin güçlenmesini sağlıyor. Dolayısıyla, KOSGEB desteklerini almanın zor olmadığını, yalnızca gerekli koşulları yerine getirmek için çalışmanız gerekeceğini unutmayın.

KOSGEB Kredi Başvurusu” üzerine 7 yorumlar

 1. 2.el palet alim satimi yapmk istiyorum bunun icin bana 2.elpaletlerin kiriklarini tamir etmek icin kompresor degobaj civi tabancasi vs. Lazim toplam maliyet 2000 tl civari ve bu ikinci el paletleri piyasadan toparlamm icin ilk etapta sermaye olarak 3000 tl civari bir para yeterli kendi uzerime 12000 tl civarinda bir arabam var panelvan bir arac bunu hipotek ettirip bana lazim olan 6-7 bin tl nakitdestegi saglayabilirmisinz cok basit yanlizca cevre gerektiren bir is yapabilecegimi dusunuyorum bana yardimci olabilirmisiniz simdiden ALLAH razi olsun

 2. ben 24 yaşında bir gencim bekarım telefon alım satım ve tamirat işleri yapmak için dükkan açmak istiyorum bu konuda yardımınız olur mu merak ediyorum neler gerekir ne yapmam gerekir şimdiden teşekkur ederim .

 3. kosgebe başvurunuz için iş planınız ve projeniz profesyonel bi şekilde hazırlanıyor ben kendım yararlandm işletmemi geliştirmek amacıyla gerçekten yardımcı oldular sizlerde faydalanabilirsiniz..

 4. 31 yasındayım isten ayrılmak zorunda kaldım kendi işimi kurmak istiyorum uzun zamandır hep istediğim kendı işim sahibi olmak yapmak istedigım parfüm işi pier cardin adi altında bu ısı yapmak istiyorum maliyeti 25000 bayılik aliyorsun onlar bu paraya gelip kuruyor dukkanı anahtar teslim ediyorlar.
  Yardımcı olursanız sevinirim…

 5. Ben kredi için başvurdum sonuç olarak bana dönüş olmadı yardımcı olabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir