Kredi İle Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut kredisi imkanları sayesinde ev sahibi olmamız kolaylaşmaktadır. Bu finansal destek kredileri sayesinde kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz. Tabi bu desteklerden yararlanırken de bir sorumluluğun altına girmiş oluyorsunuz. Kredi ile ev alırken dikkat edilmesi gereken hususlara azami derecede özen göstermeniz ileri de yaşayabileceğiniz sorunların önüne geçmeniz için önemlidir.
Konut kredisi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler
Bankalardan konut kredisi kullanacaksanız bazı ayrıntıları bilmeniz gerekmektedir. Bankalar konut kredisi desteği verirken evin değerinin %75 ile %90’ı kadar finansal destek vermektedir. Geri kalan yüzde için siz nakit olarak ödeme yapmanız gerekir. Evin değeri ise ekspertiz raporu ile belirlenmektedir.

Her kredide olduğu gibi konut kredilerinde de faiz oranlarını ve kredi kullanım masrafını iyi araştırmanız gerekmektedir. Konut kredilerinde kullanılan miktar yüksek olduğu için faiz oranlarında ki bir puanlık değişim dahi kredi geri ödeme tutarında büyük meblağlar değiştirmektedir. En uygun konut kredisi araştırması yaparken bankaların konut kredisi kampanyalarını da takip etmeyi unutmayın.

Konut kredisi kullanırken seçeceğiniz vade de önem arz etmektedir. Gelirinize uygun olarak kredi taksitlendirmesi yaparken gelirinizi çok etkilemeyecek taksitler olmasına dikkat etmelisiniz. Düşük taksit ödemek için vadeyi uzun tutmanız, aylık ödemelerinizde sizlere kolaylık sağlar ancak uzun vade borçlanmalar her zaman risk olduğu için elinizden geldiğince kısa vadede tutmalısınız. Uzun vadede borçlandıktan sonra geliriniz de yaşayabileceğiniz herhangi bir olumsuzluktan sonra kredi ödemeleriniz risk altına girebilir.

Bu unsurların dışında kredi kullanabilmek için kredi puanınızda önemli bir rol oynamaktadır.  Almak istediğiniz konutu ve kullanmak istediğiniz konut kredisini bulduktan sonra geriye bankanın kredi onay kalmıştır. Bankalar ise konut kredilerinde meblağın yüksek olmasından dolayı risk analizi yaparken daha dikkatli olmaktadır. Bu yüzden öncelikle kredi puanınızın istenilen seviyede olması gerekmektedir. Aylık geliriniz kullanmak istediğiniz kredi tutarını ödeyebilecek düzeyde olması gerekir. Bu gibi konularda karşınıza herhangi bir engel çıkmadığı sürece konut kredinizi kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir