Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne olur

Günümüzde hemen hemen herkesin sahip olduğu en az bir kredi kartı vardır. Kredi kartlarının ödemelerini düzenli yapmamızın önemini de çoğumuz gayet iyi biliyoruz. Peki, kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? Kredi kartı borcu zaman aşımı varmıdır?

İlk ay ödemediğinizde banka sizlere sadece uyarıda bulunur. Bu durumda ödemediğiniz borca faiz işlemektedir. Eğer ikinci ayın ekstresi kesilmeden borcunuzu öderseniz sadece birinci aydan kalan borcunuz ve faizini ödersiniz. Tabi yanında yeni ayın ekstre borcunu da ödemek zorundasınız. İkinci ay kredi kartı borcu ödenmezse banka tarafından işler biraz daha sıkıya alınmaktadır. Banka sizlere yeniden uyarıda bulunacaktır ve borcunuzu kısa bir süre içerisinde ödemenizi isteyecektir. Üçüncü ayın ekstresi kesilmeden borcunuzu öderseniz yine üstteki gibi faiz ödemiş olursunuz.

Kredi kartı borcu ödenmezse bankanın yaptırımı asıl üçüncü ayın ödenmediği durumlarda olmaktadır. Siz üçüncü ay borcunuzu ödemediğiniz banka sizleri takibe alır. Takibe alındıktan sonra tekrardan sizlerle iletişime geçilerek borcun tamamının kapatılması istenir. Eğer kapatılmaz ise avukata verilir ve haciz işlemleri başlatılır. Her durumda da kredi notunuz kötü yönde etkilenir. Bu kredi kartı kullanımında oldukça dikkatli olmalısınız.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne olur” üzerine 5 yorumlar

  1. Oncelikle iy calismalar ben devlet memuru olarak calismaktayim a,b,c bankalara toplaminda 60000ytl borcum var 10 aylik bir hapis cezam var ve iki aya kadar teslim olcam bu borclarimi odeyecek durumum olmucak hapishanede oldum surec zafinda maas alamicam budurumda ne yapabilirim 2 senedir borclarimi oduyorum ne yapcami sasirdim eger odeyemesem yilarcaceza evindemi yatcam ? lütfen biri beni bilgilendirebilir mi ?

  2. kardeşim yurt dışında çalışmaya gitti ve kredi kartlarından battı aylık ödemesi beş milyarı geçiyor aldığı maaş o kadar yok ken bu kadar parayı nasıl ödeyecek ailece perişam durumdayız bu kartların limitini bu kadar açık nasıl o luyor biz orta halli insanlarız hepimizin maaşı bu kadar yok emekli insanlarız şimdi yurt dışındaki işte bitmiş ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız

  3. merhaba, birkaç sene öncesinden aldığım kredi borcum bulunmakta. yaklaşık 3-4 senedirde herhangi bir ödeme yapmadım. Ara sıra bankanun hukuk bürosundan haciz işlemi uygulanacağına dair mesaj geliyor. Elimde telefona gelen sms dışında adresime gelen veya bana ulaştırılan herhangi bir yazılı belge, ihtar vs bulunmamakta. Bugünde 3 gün sonra haciz geleceği yazıyor.

    Hukuk bürosu evime haciz getirebilir mi ?

  4. anayasanın 38. maddesi hiçkimse taahhütten dolayı özgürlüğünden alı konamaz diyor yani kredi ve kredi kartı borcu olana hapis cezası yok
    ancak icra daireside veya icra durumunda icra dairesine taahhütte bulunur ödemezseniz 3 ay hapis var . o 10 gün hapis mal beyanında bulunmayan borçlulara veriliyor o da kalktı. icra gelirsede korkmanıza gerek yok evinizde bulunan 2 adet mesela buzdolabı veya televizyon varsa birini alıyorlar.yoksa babayı alırlar.hukuk burosu avkatlarının tasilat yapmak için haciz gelecek gibi telefonları karşısında dik durun borcunuz zaten fazla ise bankalar düşünsün maaınızın 4 e birine icra gelir başka birşey olmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir