Kredi Kartı Ekstresinde Neler Görülür?

Kredi kartı ekstreleri her ay sonunda isteğinize göre e-mail olarak, isteğinize göre kısa mesaj olarak ve aynı zamanda isterseniz fatura olarak adreslerinize gönderilmektedir. Burada bir ay boyunca kredi kartı harcamalarınızın sonucunda ödemeniz gereken tutar yer alır. Kredi kartı ekstreleri içerisinde aynı zamanda asgari olarak ödemeniz gereken tutar ve aylık borcunuz yazar. Siz isterseniz asgari tutarı ödeyebilir veya aylık olarak ödemeniz gereken toplam borç miktarını görebilirsiniz. Kredi kartlarının ekstreleri hesap kesim tarihlerine göre belirlenir. Her ay bankalar kredi kartı tarafından belirlenen hesap kesim tarihlerine kadar olan harcamalarınızı hesaplamaktadır. Bu harcamalar sonucunda ortaya çıkan rakam sizlere gönderilir.

Kredi kartı ekstresinde pek çok bilgi görülebilir. Örneğin o ay nerede ne kadarlık harcama yaptığınız saat ve tarih olarak belirtilir. Bu bilgilere internet bankacılığı üzerinden, mobil bankacılık işlemleri ile veya sizlere gönderilen kredi kartı ekstreleri üzerinden görebilirsiniz. Bunun yanı sıra kredi kartı üzerinde yer alan bilgilerde taksitli alışveriş yaptıysanız bu alışverişlerin kaçıncı taksitlerinde olduğunuz da belirtilir.

Örneğin 10 taksitli bir ürün aldıysanız ve bu ürünün üçüncü taksidini ödeyecekseniz 3/10 şekilde bir bilgilendirme bölümünü görebilirsiniz. Kredi kartı ekstreleri içerisinde adres bilgilerinizin yanı sıra kazandığınız puanlar da yer almaktadır. Ayrıca aylık limitinizin ne kadar olduğu, bütün kart içerisinde ne kadarlık bir harcama yaptığınızı da detaylı bir şekilde görme şansına sahip olabilirsiniz. Kredi kartı ekstreleri içerisinde bulunan bir diğer bilgi ise ödemeniz gereken asgari tutarlardır.

Kredi kartı ekstreleri üzerinde yer alan bu bilgiler bankalar tarafından hesaplanmaktadır. Kredi kartlarında harcama yaparken bu bilgileri lütfen dikkate alın. Kredi kartı harcamalarını rastgele bilinçsiz bir şekilde yapmak ekstrelerde kabarık rakamları görmenize neden olabilir. Kredi kartı limitlerinizi bilerek ve aylık gelirlerinize göre hareket etmeniz sizler için daha rahat bir ödeme dönemi olacaktır. Kredi kartı ekstrelerinde yer alan bütün bilgileri her ay dikkatli bir şekilde inceleyin. Bu sayede daha kolay bir şekilde kredi kartı limit kontrolü yapabilir ve ileride başınız borç nedeniyle ağrımaz.

Kredi Kartı Ekstresinde Neler Görülür?” üzerine yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir