Kredi Kartı Harcama İtirazı

Kredi kartı harcama itirazı süresi ve formu nedir nasıl itiraz edebilirim? Kredi kartlarımızın güvenliği için bankalar bir çok güvenlik sistemleri oluşturmaktalar. Her geçen gün de bu güvenlik sistemlerine bir yenisi daha eklenmektedir. Özellikle internette kullanılan kredi kartlarımıza çok dikkat etmemiz gerekir. Özellikli 3D Secure kullanmak gerekir. Yani sistem bizim olduğunu anlamalı ve cep telefonumuza sms göndermeli. Bu sistem sayesinde bir çok kişisel bilgilerimizi de korumuş oluruz. Kredi kartınız çalındığı zaman kredi kartınızla genelde internet üzerinden bir şeyler alınabilir, yada para çekilebilir. Bu tür bir olay ile karşılaştığınız zaman mutlaka müşteri hizmetlerini hemen arayıp kartınızı kaybettiğinize bildirmeniz gerekir. Sizin bildirdiğiniz andan itibaren kartınız kapatılır. Bir alışveriş yaptınız tek çekim yerine iki çekim yapılmışsa ve siz bunun ekstrenizde farketmişseniz bankanıza itirazda bulunabilirsiniz. Yani sizin kartınızdan herhangi bir şekilde yaptığınız bir harcama sizin bilginiz haricinde yapılmışsa, bunun kredi kartını kullandığınız bankaya itirazda bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı Harcama İtirazı Nasıl Yapılır?

kredi kartı harcama itirazı formu
kredi kartı harcama itirazı formu

İlk önce bankanızın müşteri hizmetlerini arayın. Bu konu hakkında bilgi verin. Kendinizin böyle bir harcama yapmadığınızı söyleyin. Bankanıza ait kredi kartı nakit harcama itiraz formunu doldurmanız gerekir. Bu formu kredi kartı ekstrenizin son ödeme tarihini geçmemesine dikkat edin. Bu formları çalıştığınız bankanın size en yakın şubesinden gerçekleştirebilirsiniz. Sonuçlanmak süresi biraz uzun sürebilir. Çünkü banka bu itirazını destekleyici bir takım kanıtlarını isteyecektir. Sizin yaptığınız harcama itirazınız nerede ne zaman gibi detayları inceler, araştırır.

Kredi Kartı Harcama İtirazı Cevap Süresi

İtiraz dilekçeniz yetkili bankaya ulaştıktan sonra 3 gün içerisinde size SMS gönderilecektir. Eğer sms gönderilmezse, mutlaka bankanızla görüşüp durumu sorun. Tekrar bir itiraz formu istenebilir.  Bu gibi işlemlerinizin sonuçlanması 60 ile 180 gün arasında sürebilmektedir. Tabi bu değerlendirme sonucunun nasıl gelebileceği de belli olmayabilir. Yani bankanın araştırması sonucunda sizin bilginiz dahilinde olabilir yada olmayabilir diye gelebilir. Bu süre içerisinde ekstrenizde olan bu ödemeyi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Daha sonra bu ödeme sizin lehinize sonuçlanırsa, size iadesi yapılmaktadır. Tabi ki böyle işlemlerin olmaması dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir