Kredi Kartı İle Döviz Borcu Ödeme

Kredi kartlarımız ile tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz. Gıda, giyim, beyaz eşya, mobilya daha aklınıza gelen tüm ihtiyaçlarımızı. Ama kredi kartlarının bazı sorunlarınla da karşılaşabiliyoruz. Bu yüzden hangi bankadan aldığımız kredi kartı daha avantajlı olması bizim için önemli. Çünkü her bankanın kredi kartlarında değişik hizmetler vardır. Bizim için hangisi daha uygun ise onu kullanmamız, beraberinde getireceği sorunları da azaltmaktadır. Örneğin; bizim kredi kartı ile ne gibi ihtiyaçlarımızı daha çok kullandığımız önemli. En çok gıda alışverişlerinde kullandığımız bir kart ise, bu konuda değişik kampanyalar sunan kartları kullanmamız bizim için daha yararlı. Beyaz eşya veya mobilya gibi ihtiyaçlarımız da kullandığımız kredi kartları ise, yüksek miktarlarda uzun taksitlendirmeler yapabilen kartlar bizim için daha caziptir. Yurt dışında kullanmak istediğimiz yada yurt dışı alışveriş sitelerinden kullandığımız bir kart istiyorsak, bu konuda bize yardımcı olabilen kart olması gerekmektedir. Çünkü döviz bazlı alışverişlerimizde otomatik olarak TL ye çevirebilmesi gerekmektedir.

kredi kartları
kredi kartları

Örneğin; Ziraat ve Vakıf Bank gibi Devlet bankaları bunu pek yapmıyor. Ayrı bir ekstra göndermektedir. Buda sizin için bir sorun teşkil edebilir. Bunun için kendinize bir dolar hesabı açmanız gerekecektir. Buradan dolar alış ödeme yapmanız gerekir. Yani aldığınız kartın bu gibi işlemleriniz de ne yapılacağı konusunda müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz. Yada aldığınız kartın en baştan böyle işlemleriniz de direk olarak TL cinsinden hesaplanması talimatını verebilirsiniz. En baştan ihtiyaçlarınız dahilinde almanız bunun için önemli. Çoğu banka bu gibi döviz işlemlerinizde ki ödemeleri belirli bir komisyon dahilinde yapmaktadırlar. Yani döviz kurundan hesaplayarak ve artı üzerine belirli bir komisyon koyarak. Daha sonra ayrıntılı bir şekilde ekstrenizde görüntülenmektedir.

Döviz Borcu Ödeyebileceğimiz Kredi Kartları

Sonuçta tüm kredi kartlarından döviz borcu ödemektedir. Ama bu tür borçlarınızı her banka değişik şekillerde ödeme imkanları sunmaktadır. Örneğin TEB Bankası bu tür döviz ödemelerin de direk olarak TL ye çevirip size öyle yansıtıyor. Yani sizin dolar alıp ödeme yapmanıza veya EFT yapmanıza gerek kalmıyor. Diğer bankalardan kredi kartlarınız var ise, döviz alımlarınız da veya dövizli alışverişlerinizden önce, kartınızı kullandığınız bankaya aramanız ve bu konuda nasıl bir ödeme yapabileceğiniz hakkında bilgi almanız sizin daha yararlı olabilir. Daha sonraki sorunlarla da uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir