Kredi Kartı Slibi Tahsilat Makbuzu Yerine Geçer Mi?

Kredi kartı ile herhangi bir ödeme yapıldığında tahsilat makbuzu kesilir. Makbuzun yanında da slibi (tahsilat belgesi de) verilir. Tahsilat makbuzunu kesmek zorunludur. Eğer tahsilat makbuzu herhangi bir nedenden ötürü şuan için kesilemiyorsa slibi verebilir ancak daha sonra tahsilat makbuzunu da vermek zorundadır. Daha sonra slibi makbuza ekleyebilirsiniz. Buda doğru bir davranıştır.

Tahsilat makbuzu yerine kredi kartı slibi verilir mi? Öncelikle şunu bir açıklayalım: herhangi bir ödemede verilen slip ancak belge yerine geçer. Kişi yada oranın sorumlusu yahut yetkilisi tahsilat makbuzunu kesmelidir veya kesmek zorundadır. Yanında ek olarak slibi de eklettirebilirsiniz. Bu çok önemlidir. Çünkü slip asla tahsilat makbuzu yerine geçmez geçmemelidir de. Bir sorumlu slip verdi diyelim ki tahsilat makbuzunuzu istemelisiniz. Tahsilat makbuzu verilmezse eğer bu büyük bir suçtur ve cezası da büyük olacaktır.

Herhangi bir mal yada eşya aldığımızda tahsilat makbuzunu bize vermek zorundadırlar. Kredi kartı silibinide almamazlık etmemeliyiz. Üstüne ekletmeliyiz. Anayasamızda maalesef herhangi bir kanun bulunmamaktadır. Ama gene de almamız bizim hayrımıza.

Şuanda ceza yönü bulunmaktadır. Herhangi bir alışverişlerimizde slip yani belge verilmektedir. Eğer tahsilat makbuzunu vermezler ise bu büyük bir suçtur elbette. Ne aldığımızı ne verdiğimizi bilmek zorundayız. Bu büyük bir suç sayılıyor suça iştirak etmeyin. Kanunumuza göre suç sayılmaktadır. Her aldığınız şeylere bilgisayar olsun büyük eşyalar olsun beyaz eşyalar olsun hepsinde hem tahsilat makbuzunu hem de slibi de yanında ekletmeyi unutmayalım. Bu bizim değil herkesin sorunudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir