Kredi Kartında Güvenlik Kodu Nerede Yazar?

Kredi kartları, hizmet vermekte olan bankalar tarafından çıkarılan, hepsi standart boyda olmak üzere, müşterilerin alışveriş yapmaları amacıya üretilmekte olan kartlardır. Tüketici kartı bireysel olarak kendisi isteyebileceği gibi, bankalar bizzat müşterileri arayarak kredi kartı vermeyi de önerebilmektedirler. Kredi kartları belirli bir kalınlığa sahip olan ve müşterilerin bizzat kendilerine tanımlı olan kartlardır. Dolandırıcılığı günümüzde son derece yaygındır ve bu sebepten ötürü de  çok sayıda önlem alınmaktadır.

Özellikleri

Bankaların hepsinin farklı özelliklere sahip kredi kartları olduğu gibi, kendi içlerinde de değişik özellikler gösteren kredi kartları bulunabilmektedir. Örneğin taraftar kartı, hemşire ya da doktor kartı bu kartlar arasında yer almaktadır. Kartlar müşteriye verilirken birçok özellik tanımlamakta ve bu özellikler de bankanın veri tabanına işlenmektedir. Adınıza çıkarılmış olan bir kart olduğu için kart üstünde sahibinin adı yazmaktadır. Bunun dışında hesabınızla ilgili olarak bilgiler de ayrıca yazmaktadır. Kartların hepsinin kart numarası bulunmaktadır. Bu kart numarası 16 hanelidir ve işlem yapmak için de kullanılmaktadırlar. Kart numarasında bulunan ilk 4 hane bankanın kendi kodunu oluşturmaktadır. Bu koda her bankada değişiklik göstermekle beraber, genelde banka kod numaraları 4, 5 ya da 6 ile başlamaktadır.

Kart Güvenlik Numarası
Kart Güvenlik Numarası

Banka kartınız ya da kredi kartında yer ala bu 16 hane, online alışverişler sırasında da sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte neredeyse herkes internetten alışveriş yapmaktadır. Bunun sebepleri arasında zaman kaybetmeden kısa bir süre içerisinde ürüne ulaşmak, mağaza mağaza gezmektense tek tıkla çok daha fazla ürüne ulaşabilmeniz ve almış olduğunuz ürünün adresinize kargolanması gibi sebepler bulunmaktadır. İnternetten alışveriş yapabilmek bu kadar kolay olabilirken, diğer bir yandan da dolandırıcılar iş başındadır.

Kredi kartı dolandırıcıları online sistem üzerindeyken de kredi kartı bilgilerinizi kopyalamakta ve kredi kartınızdan yüklü miktarlarda para çekebilmekte ya da alışveriş yapabilmektedirler. Genellikle yurt dışından bu işlemi gerçekleştirdikleri için de bu işlemi kimin gerçekleştirdiğini bulmak da zor olabilmektedir.

Kredi kartı bilgileri arasında 16 haneli kart numaranız dışında, bir de geçerlilik tarihi bulunmaktadır. Geçerlilik tarihi  de kart numaranızın hemen altında yer alan tarihe denilmektedir. Burada genellikle 10/25 12/24 gibi terimler bulunmaktadır. İlk iki hane ayı, son iki hane de geçerli olacağı yılı göstermektedir. Örneğin kartının üzerinde 07/22 yazan bir kişinin kartı Temmuz 2022 tarihine kadar geçerli olmaktadır. Kredi kartınızda en önemli bilgi de hiç şüphesiz ki güvenlik numarası olarak dikkat çekmektedir. Güvenlik numarası, isminden de rahatça anlaşılabileceği gibi kartınızın güvenliğini sağlayan 3 haneli numara olarak bilinmektedir.

Kredi Kartı Güvenlik Numarası- CVV Kodu

Kredi kartınızın arka kısmında bulunan 3 numaralı rakama güvenlik numarası adı verilmektedir. Bazen de kartın arkasında, kart numaranızın son 4 hanesiyle başlayan uzunca bir rakam silsilesi görürsünüz. Bu rakamların en sonunda yer alan 3 hane kart güvenlik numarası olarak geçer. Özellikle internetten yapacağınız alışverişlerde güvenlik kodunun önemi son derece büyüktür. Bu numara olmadan kartınızdan alışveriş yapılmaz. Aynı zamanda bankalar yeni bir sistem geliştirmiştir. Bu sisteme göre kartınızdan alışveriş yapılması içi yalnızca bu bilgileri girmeniz gerekemez. Aynı zamanda kartın bağlı olduğu cep numarasına bir şifre gelmekte ve siz online ekrana bu şifreyi doğru bir şekilde girerseniz, ancak o zaman alışveriş yapabilmektesiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir