Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Banka kredi ve kredi kartı ürünlerinden yararlanmak isteyenler kredi notunu oldukça çok duymuştur. Özellikle bu ürünlerden yararlanamayanların kredi notu düşük olmaktadır. Peki, kredi notu nasıl yükseltilir?

Herkesin kredi notu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulmaktadır. Banka kredi veya kredi kartı ürünlerine başvuruda bulunduğunuzda banka sizin güvenilir olup olmadığınızı kredi notunuza bakarak anlamaktadır. Eğer kredi notunuz gerekli görülen puanın altında ise banka sizlere bu ürünleri tanımlamamaktadır. Kredi notu nasıl yükselir diye sorarsanız öncelikle bunun mümkün olduğunu ve gözünüzün korkmaması gerektiğini bilin.

Kredi notunu yükseltmek için öncelikle gecikmeden olan bütün borçlarınızı ödeyin. Günü geçmiş hiç bir taksitin kalmaması gerekli. Daha sonra bu taksit ödemelerini günü gelmeden bir kaç gün önce ödeyin. Bu sizin kredi notunuza oldukça yarar sağlayacaktır. Bu sırada hiç bir şekilde bankaların kredi, kredi kartı ve esnek hesap ürünlerine başvuruda bulunmayın. Başvurularınızın olumsuz sonuçlanması kredi notunuzu düşürecektir. Özellikle birden fazla kredi kartınız varsa bir kaçını iptal edil.

Bu şekilde ödemelerinizi minimum 3 ay düzenli bir şekilde yaptığınızda kredi notunuzda ki yükselmeyi görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir