Kredi Ön Onay Nedir?

Nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için bankaların kredi ürünlerini tercih ettiğinizde kredi başvurusu yapmanız gerekmektedir. Kredi başvurusu yaptıktan sonra banka öncelikle ön onay verir ve daha sonra kesin onay vererek kredinizi kullanmanıza izin verir. Kesin onaydan önceki işlem olan ön onay nedir sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi ön onay ne anlama gelir?
Banka kredi başvurularına verilen ön onay genel olarak internet üzerinden yapılan başvurularda karşımıza çıkmaktadır. Şuan için çok az banka internet üzerinden yapılan kredi başvurularına kesin onay vermektedir. Genel olarak internet üzerinden yaptığınız kredi sonrasında cep telefonunuza gelen onay mesajı ön onaydır.

Banka ön onay vermedi bu ne demek?
Kredi başvurusundan sonra banka sizlere ön onay vermeden kredi ret cevabı vermişse bunun tek sebebi bankalara olan ödemelerinizde ki düzensizliktir. Bankaların kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı ürünlerinden herhangi birini kullanıyorsanız, bu ürünleri kullanırken de ödemelerinizi düzensiz bir şekilde yapıyorsanız kredi riskiniz artar ve bankaların kredi ürünlerinden yararlanmanız zorlaşır. Eğer ön onay dahi alamıyorsanız kredi notu puanınızı yükselmek için çalışmalar yapmalısınız.

İnternet üzerinden başvuru yaptığınızda gelir bilgilerinizi özgür bir şekilde belirtmektesiniz. Bankada bu bilgilere bakarak hızlı bir şekilde kredi değerlendirmenizi gerçekleştirir. Kredi kullanmanız içinse bankanın kredi kullanmak için gerekli gördüğü evrakları bankaya beyan etmeniz gerekir. Beyanınızda belirtmiş olduğunuz geliri belgelemeniz gerekmektedir. Ayrıca evraklarınızı beyan ettiğinizde banka bir inceleme daha yapar. Bu inceleme ise daha detaylıdır. Kesin onayın verilmesi için öncelikle kredi notunuz incelenir. Daha sonra gerçekleşmişse daha önce kullandığınız kredilerin ödeme düzeni incelenir. Yaşınız, aynı iş yerinde ne kadar çalıştığınız, ev, araba sahibi olup olmadığınız gibi bir çok unsur incelenir ve banka kararını verir. Bu incelemede bankanın istediği koşulları da sağlıyorsanız krediniz kesin onay alır ve kullanılabilir.

Kredi Ön Onay Nedir?” üzerine 2 yorumlar

  1. ben kredi basvurusu yaptım bugun ama benim daha önceden kara listem var ama o borcumu 8 ay önce ödedim şimdi bana kredi ön onay verildi kredi kullanmam mümkün olurmu yardımcı olabıilir misiniz İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM…

  2. slm krediver bankasından yani internet üzerinden kredi talebinde bulundum ve bana mesaj geldi
    ön onayınız olumludur şubemize bekliyoruz diye mesaj geldi
    kredim kesinmidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir