Kredi Puanı Sorgulama

Bankalardan kredi kullanmak için başvuruda bulunduğunuzda bankalar öncelikle kredi puanınızı incelemektedir. Kredi puanınızın bankaların istediği seviyede olması ve diğer koşulların sağlanması ile birlikte krediye onay verilmektedir. Kredi puanı sorgulama işlemini ise kişiler bireysel olarak da yapmaktadır. Bu işlemin nasıl yapıldığını yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Kredi puanı Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulmaktadır. KKB, kredi, çek, senet gibi ürünlerle ilişkili olan kişilerin ödemelerini analiz ederek kredi puanını oluşturmaktadır. Bankalara kredi başvurusu yaptığınızda bankalar kredi risk analizi yapmak için KKB’ye başvurmaktadır. KKB aracılığı ile kredi puanına ulaşan bankalar kişinin kredi geçmişini inceleyerek başvurmuş olduğu krediyi onaylayıp onaylamama kararını almaktadır.

Kredi puanının önemi büyük olduğu için kişiler kendi kredi puanlarını sorgulamak isteyebilirler. Kredi puanı sorgulama işlemi önceleri sadece bankalar tarafından yapılmaktaydı. Ancak artık kişiler kendi kredi puanlarını da sorgulayabilmektedir. Kredi puanı sorgulamak içinse alternatif bir kaç yol izleyebilirsiniz.

Kredi puanı sorgulama işlemini kişilerin yapması için tek yol önceleri KKB sistemiydi. KKB sistemine üye olunduktan sonra gerekli yerlerden kredi puanını sorgulamak mümkün. Bu sorgulama işlemini yapmak içinse belirli bir ücretin ödenmesi gerekmektedir. Kredi puanı sorgulama ücreti ödendikten sonra kredi puan analizinizi anında alabilirsiniz.

KKB haricinde bazı bankalar da kredi puanı sorgulama hizmeti sunmaktadır. Eğer bankanız kredi puanı sorgulama hizmeti veriyorsanız bu işlemi bankaya dilekçe vererek ya da internet bankacılığını kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar aracılığı ile kredi puanı öğrenmenin en kolay yolu internet bankacılığıdır. İnternet bankacılığını kullanarak kredi puanınızı istediğiniz zaman öğrenebilirsiniz. Bankalar aracılığı ile yapacağınız kredi puanı sorgulama işlemlerinde de belirli ücretler ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret ortalama olarak 5TL olarak belirlenmektedir. Sizlerde buradaki bilgilerden yola çıkarak kredi puanınızı öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir