Kredi Sicil Sorunu Nasıl Çözülür?

Bankalarda bulunan kredinizin geri ödemelerinde sorunlar yaşamışsanız kredi notunuzda düşmeler olacaktır. Kredi notunun düşmesi ise kredi sicilinizi olumsuz etkiler. Peki, kredi sicil sorunu nasıl çözülür?

Kredi sicil sorunu çözülebilir bir sorundur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus takibe düşmemektir. Kredi sicilinin olumsuz etkilenmesi ile takibe girmek farklı durumlardır. Ödemelerinizi geç yapıyorsanız kredi siciliniz düşer ve yükseltilebilir. Takibe girildiğinde ise kara listeye alınırsınız ve kara listeden çıkana kadar bankaların kredi ürünlerinden yararlanamazsınız.

Kredi sicil sorunu çözümü ise düzenli ödemeler ile mümkündür. Kredi sicilinizi düzeltmek için öncelikle gecikmede bulunan bütün borçlarınızı ödemelisiniz. Buna kredinin yanında kredi kartı borcunuz varsa bu borcu da eklemelisiniz. Ayrıca kredili mevduat hesabınızda da gecikme varsa bu borcuda kapatmalısınız. Borçlarınızı kapattıktan sonra kredi siciliniz hemen düzelmeyecektir.

Düzelmenin görülmesi için ödemelerinizi zamanında yapmalısınız. Hatta borç günü gelmeden önce ödemeniz daha da yararlı olacaktır. Düzenli ödemelerinizi minimum 3 ay sürdürdükten sonra siciliniz olumlu olarak etkilenecektir. Düzenli ödemelerinizi ortalama 1 yıl gibi bir süre yaptıktan sonra artık kredi sicil sorununuz ortadan kalkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir