Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Bankalar müşterilerinin bütün ihtiyaçlarına karşılık vermek için bir çok ürün sunmaktadır. Bu ürünlerinden biri de kredili mevduat hesabı ürünüdür. Kredili mevduat hesabı bir çoğumuzun kullandığı, bir çoğumuzun da merak ettiği bir hesap türüdür. Yazımızda bu konu hakkında gerekli bilgileri paylaşacağız.

Kredili mevduat hesabı nedir ve nasıl çalışır?

Kredili mevduat hesabı, vadesiz hesabınıza tanımlanabilen bir ek limittir. Kredili mevduat hesabı sayesinde banka hesabınızda paranızın olmaması durumunda, ek limitten istediğiniz meblağda ve istediğiniz zaman nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu hesabın limiti ise banka tarafından gelirinize uygun olarak belirlenir.

Kredili mevduat hesabının ismi bankalar arasında değişiklik göstermektedir. Örnek olarak Yapı Kredi Bankası kredili mevduat hesabı ismi esnek hesap, İş Bankası değişken hesap, Garanti Bankası avans hesap gibi isimler kullanmaktadır.

Hesabınıza tanımlanan bu hesabı kullandığınızda ise kullandığınız tutarın üzerine faiz işlemektedir. Borçlu olduğunu gün kadar faiz işlenir ver her ay kredili mevduat hesabınızdan doğan faiz borcu hesabınızdan otomatik olarak tahsil edilir. Eğer kredili mevduat hesabınızın tahsilatı esnasında banka hesabınızda para yoksa gecikme zammı uygulanır ve tahsil edilene kadar bu uygulama devam eder. Bu durum kredi notunuzu da olumsuz olarak etkiler.

Kredili mevduat hesap başvurusu
Ürün sizin ihtiyacınıza göre ise bu ürünü kullanmak için bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Finansbank, ING Bank başta olmak üzere bir çok banka kredili mevduat hesabı ürününü müşterilerine sunmaktadır.Bu hesaba başvuru yapmanız için bankanın şubesine gelir belgenizi beyan etmeniz gerekmektedir. Banka başvurunuzu aldıktan sonra gerekli risk raporu incelemelerini yapacak ve kredi puanınızın yeterli seviyede olması ile birlikte talebinizi olumlu olarak onaylayacaktır. Kredili mevduat hesabının limiti ise gelir durumunuza göre banka tarafından belirlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir