Kuveyt Türk Kar Zarar Ortaklığı Sistemi Nasıl İşliyor?

Bankacılık sektöründe alanında öncü kurumlar arasında bulunmakta olan Kuveyt Türk bankası tarafından yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkartılmış bir yenilik olan kar-zarar ortaklığı neticesinde getiri niteliğinde olan karıda zararı da müşteriler ve banka kurumu ortaklaşa üstlenmektedir. Böylelikle ne müşteri nede banka kurumu %100 oranında bir zarara yada kara sahip olmuş olabilmektedirler.

ilgili uygulama banka kurumunun karlı olarak gördüğü verimli olacağına inandığı projelere maddi anlamda desteğini vererek bvir nevi ortak olması kişinin ise emeğini ortaya koyarak ortaklığı sürdürmektedir. Projeye ait konunun çok büyük bir önem taşımadığı bu uygulamada en büyük önemi projenin kar amaçlı yapılıyor olması getirmektedir. Çünkü banka kurumları kendilerini asla riske atmayarak kar edemeyeceği hiç bir işin altına imzasını atmamaktadır. Özellikle inşaat, ticaret alanlarında yapılan projelere oldukça sıcak yaklaşmakta olan Kuveyt Türk bankası bu tür projeleri detaylı bir şekilde inceleyerek uygun bulduğu takdirde onayı vererek gerekli olan maddi desteği ortaya koyarak direk ilgili projeye ortak olmaktadır. İlgili kurumun bütün detayları inceleme adına kurmuş olduğu bir bölüm bulunmakta ve yapılan incelemelerin sonuçları bu bölüm aracılığı ile aktarılmaktadır.

Böylelikle ilgili kurum ile müşteri arasında ortaklık başlamış olmaktadır. İlgili proje kapsamında sürmekte olan ortaklık projenin bitmesi neticesinde sona ermektedir. Yapılan tüm incelemelere rağmen ter gitmekte olan nedenlerden dolayı beklenen karın elde edilememesi hatta zarar niteliğine dönüşmesi neticesinde ilgili ortaklı devam etmekte ve banka kurumu da tıpkı kardan alacağı pay gibi zarardan da payına düşeni almaktadır. Tüm zararı müşteriye yüklemeyerek eğer türlü ortaklığa uyan nitelikte davranması kurumun uygulamasına bağlı olan bir şarttır. Aksi takdirde adı kar-zarar ortaklığı olamazdı zaten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir