Mobilya Kozmetik ve Beyaz Eşyada Kredi Kartı Düzenlemesi

Bankacılık sektörü ile alakalı olarak en son yapılan yenilikler pek çok kullanıcıyı ilgilendirmekle birlikte, bu konuda en çok merak edilen konu yeni kredi kartı taksit düzenlemesi olmaktadır. Bilhassa mobilya, kozmetik ve beyaz eşyada yapılmış olan taksit düzenlemeleri oldukça ilgi çeken konular arasında başı çekmektedir.

Ülkemizde aktif olarak kredi kartı kullanmakta olan kişilerin sayısını milyonlarla hesaplamak mümkün olurken hemen hemen herkesin en az bir kredi kartı sahibi olduğunu söylemek çok da abartılı olmayacaktır. Bu sebeple de kartlarla alakalı olarak yapılmakta olan düzenlemeler oldukça fazla sayıda kişiyi ilgilendirmekte olup, adı geçen bu düzenleme ile alakalı detaylar bir hayli merak edilmektedir. Söz konusu olan bu düzenlemeyi açıklayacak olursak en önemli başlıklar aşağıda belirtildiği gibi olacaktır:

  1. Genel olarak taksit süresi dokuz aydan on iki aya çıkarılmıştır,
  2. Gıda sektöründen yapılacak olan alışverişlerde on iki ay taksit olanağı gelmiştir,
  3. Yapmakta olduğumuz alışveriş hangi sektöre ait olursa olsun eğer kurumsal bir kart ile ödeme yapacak isek taksit olanağımız on iki aya çıkmaktadır.
  4. Elektronik ya da elektrikli eşya ve bilgisayar alımlarında düzenleme öncesi taksit sayısı dokuz iken, bahsi geçen bu düzenleme sonrasında altı aya düşecektir.
  5. Beyaz eşya alımlarında ise taksit süresi on iki ay olarak tespit edilmiştir.
  6. Kozmetik sektörü, hava yolları harcamaları, seyahat acenteleri, taşımacılık hizmetleri, konaklama hizmetleri, sağlık ve sosyal hizmetlerle ilgili harcamalar, kırtasiye alışverişleri ve sağlık ürünleri sektörlerinden yapılacak olan alışverişler için ise taksit olanağı 12 ay olarak belirlenmiştir.
  7. Yurt dışından alınacak olan kozmetik malzemeleri, alkollü içecekler ve ofis malzemelerinde ise taksit yasağı bulunacaktır.
  8. Mobilya alımlarında ise yapılabilecek taksit sayısı yine on iki aydır.

Görüldüğü üzere hemen hemen her sektöre ait kartla yapılacak harcamalara yönelik düzenlemeler getirilmiş olup elektrik elektronik sektörü haricinde tüm sektörlerde taksit sayısı artımına gidilmiştir. Yurt dışı alışverişlerinde ise belli başlı harcamalarda taksit olanağı iptal edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir