Ne Kadar Mortgage Ödeyebilirim?

Mortgage kredisi ile ev sahibi olmak isteyenler maksimum ne kadar kredi kullanabileceklerini merak ederler. Ne kadar mortgage ödeyebilirim diyenlerin cevabı gelirlerinde yatmaktadır. Kredilerin tutarı gelirinizin durumuna göre şekillenmektedir.

Mortgage kredisi ile evin ne kadarını ödeyebilirim?

Öncelikle mortgage kredisi kullanırken bir hususu göz önünde bulundurmalısınız. Bu husus ise bankalar mortgage kredisi kullandırırken evin ekspertiz değerinin tamamı için finansal destek vermezler. Bankalar evin ekspertiz değerinin %75’i kadar kredi verirler. Buradan anlaşıldığı gibi ev almak istiyorsanız bir miktar peşin paraya sahip olmanız gerekmektedir.

Bazı bankalar belirli koşullarda mortgage kredisinde evin ekspertiz değerinin tamamı için finansal destek sunmaktadır. Örnek olarak bu imkanı Garanti Bankası sağlamaktadır. Garanti Bankası mortgage kredisinden evin değerinin tamamı için kredi kullanmak istiyorsanız, alacağınız ev haricinde başka bir mülkünüzün olması gerekmektedir. Alacağınız ev haricindeki mülkü ve yeni alacağınız evi bankaya ipotek ettirmek şartı ile evin tamamı için mortgage kredisi kullanabilirsiniz.

Maaşıma ne kadar mortgage kredisi çıkar?
Yararlanabileceğiniz maksimum mortgage kredisini belirlemek için öncelikle gelirinizden kredi için aylık ne kadar ayırabileceğinizi belirlemelisiniz. Bu hesabı yaparken dikkatli olmanız gerekir. Çünkü sırf kredi çekmek için yapılan plansız kredi başvuruları ileride sizlere ödeme güçlüğü yaratabilir. Bu yüzden aylık ödeyebileceğiniz kredi tutarını belirlerken iyi düşünmeli ve planınızı sağlıklı yapmalısınız. Aylık gelirinizin maksimum üçte birini krediye ayırmanız sizin için her zaman doğru karar olacaktır.Tabi ki aylık ödeyebileceğiniz tutarı hesapladığınızda mortgage kredisinden yararlanabileceğiniz tutarı yükseltmek için vadeyi de uzatmanız gerekecektir. Vade uzaması aylık taksiti düşürerek size ödeme kolaylığı sunabilir ancak uzun vadede bankaya borçlanma durumu da sizleri risk altına alır. Bu yüzden vadeyi tutabildiğiniz kadar düşük seviyede tutarak kolay ödeyebileceğiniz taksit tutarını belirlemelisiniz. Bu hesaplamalar sonucu yararlanabileceğiniz mortgage kredi tutarını hesaplayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir