Pasaport Harcı Kredi Kartı ile Ödenir mi?

Pasaport harcının kredi kartı ile ödenmesi anlaşmalı bankalar ile birlikte söz konusu olmaktadır. Bu ödemelerin yanında  Pasaport defter bedeli, Pasaport harcı, Yurt dışı çıkış harcı tahsilatlarına bankalar tarafından ulaşmak ve bunları ödemek mümkün olmaktadır.

Pasaport almak isteyen kişilerin ilk olarak Pasaport Şube Müdürlüğü üzerinden gerekli işlemlerini yapması gerekir. Buradan alınan belgeler ile birlikte bankalara gidilir ve ödenen harcın dekontu alınır. Pasaport harç bedelinin ödenmesi ile birlikte yurt dışında kalma hakkına sahip olunur.

Vize işlemlerinin de sağlanması ile birlikte istenilen ülkeye gidilebilmektedir. Pasaport harçlarının ve diğer işlemlerin bankalardan yapılabilmesi için TC kimlik numarasının banka görevlisine bildirilmesi gerekir.

Güncellendi 2017: 6 ay için ödenecek olan pasaport harç bedeli toplamda 205 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücretler, 1 yıl için 261 TL, 2 yıl için 368 TL, 3 yıl için de 484 TL olarak güncellenmiştir. 4-10 yıl arasındaki harç bedelleri ise toplamda 650 TL olarak belirlenmiştir. Defter bedeli ise 2017 yılı için 91 TL olarak işlem görmektedir.

Pasaport Harcı Yatırılan Yerler

Öncelikle Emniyet Müdürlüklerine bağlı çalışan Pasaport Şube Müdürlüğüne başvuru yapılarak buradan aldığınız evraklarla birlikte anlaşmalı bankaya giderek harç ödemenizi yapmanız gerekmektedir.

Pasaport harç bedelini yatırabileceğiniz yerlerden bir tanesi de ilçenize bağlı vergi dairesidir. Ayrıca Maliye Bakanlığına bağlı olan illerdeki defterdarlık veya ilçelerdeki mal müdürlükleri veznelerinden de pasaport harç ödemenizi yapabilirsiniz.

Harç tutarınızı pasaport sürenize göre yatırdığınızdan emin olmanız ve dekontların üzerinde “tahsil edilmiştir” kaşesinin basılmış olması ve tahsilatı yapan görevlinin ıslak imzasının makbuzun üzerinde olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Harç ödemenizi internet üzerinden yaptığınız durumlar da da kesinlikle bankadan usülüne uygun olarak makbuz almanız gerekmektedir. Aksi takdir de internet üzerinden yapılan ödemeler kabul edilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir