PayPal Dispute Nedir? Nasıl Açılır

PayPal, internet üzerinden ödeme ve para transferi yapılmasını sağlayan bir e-ticaret hizmetidir. Bugün dünyanın her yerinde popüler olan ve ülkemizde de her geçen gün daha hızlı yayılan PayPal, kullanıcılarına güvenli alışveriş imkânı sağlamak için “dispute” yani “tartışma” sistemi geliştirmiştir.

PayPal Dispute Hangi Durumlarda Açılır?

PayPal, alıcı ile satıcı arasında yaşanabilecek anlaşmazlıkları gidermek için bu sistemi oluşturmuştur. Sitenin kendi kurallarına aykırı olmayan her ürün için dispute açılabilir. Dispute açmanız için, parasını ödediğiniz bir ürünün elinize geçmemiş olması veya elinize geçen ürünün tanıtılandan farklı olması yeterlidir.

Dispute açtığınızda, yaşadığınız anlaşmazlığı satıcı ile gidermek için ona bir uyarı göndermiş olursunuz. Ancak internet üzerinden iş yapan bazı kötü niyetli kişiler, bu tür yapıcı yaklaşımlara aldırış etmeyebilirler. Bu noktada, PayPal’ın tüketicilerini korumak için oluşturduğu “hak talebi” sistemi devreye girer. Dispute’u hak talebine yükseltmeniz, “satıcı sorunu çözmeye yanaşmıyor, ben hakkımı istiyorum/paramın iadesini istiyorum” anlamına gelir. Hak talebiniz PayPal adminleri tarafından incelenecektir. Durumunuz anlaşılıp haklı bulunmanız halinde ilgili meblağ satıcının hesabından alınarak sizin hesabınıza aktarılacaktır. PayPal’ın arabirimi duru bir Türkçe ile hazırlanmıştır ve ülkemizde de adminleri bulunmaktadır. Dolayısıyla tüm dispute ve hak talebi mesajlarınızı Türkçe olarak yazabilirsiniz.

PayPal Dispute Nasıl Açılır?
PayPal’da dispute açmanız için normal bir web tarayıcısı ile hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. (Mobil uygulama ile dispute veya hak talebi açamazsınız.) Daha sonra sırasıyla Hesabım-Hesap Özeti-Çözüm Merkezi bölümlerine girin. Buradan “Sorun Bildirin” bölümünün altında bulunan “İşleme İtiraz Etme” bağlantısına tıklayın. Bu noktadan itibaren, PayPal size yaşadığınız sorunla ilgili sorular soracak ve dispute’u buna göre açacaktır. Hak talebi açmanız içinse öncelikle dispute işlemini tamamlamanız gerekir. Dispute açılıp karşı taraf uyarıldıktan sonra, en az 24 saat en çok 20 gün içerisinde hak talebine yükseltebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir