Paypal Nedir?

Paypal, kelime olarak “ödeme arkadaşı” anlamına gelir. Şirkete adını veren bu kelime, aslında sunulan tüm hizmetlerin de felsefesidir. Yani Paypal, internet üzerinde pratik, ekonomik, hızlı ve güvenli ödeme yapmanızı sağlayarak hayatınızı kolaylaştıran bir elektronik servistir.

Paypal Nerelerde Kullanılır?

İnternette sık sık karşınıza çıkan “PayPal” logosu, “bu web sitesinde PayPal ile ödeme kabul edilmektedir” anlamına gelir. Ülkemizde henüz emekleme aşamasında olsa da, bu avantajlı servis dünya çapında milyonlarca noktada geçerlidir ve bu bakımdan bir tür “global banka kartı” özelliği taşımaktadır. Paypal ayrıca kişiler arasında para transferi imkânı da sağlamaktadır. Yani bir arkadaşınıza borç verirken veya çocuğunuza harçlık gönderirken de Paypal kullanabilirsiniz.

Paypal’ın Avantajları Nelerdir?
E-ticaret’in ilk yıllarında kredi kartlarına duyulan güvensizlik sorununu çözmek için kurulan Paypal, online ödemelere yepyeni bir boyut getirir. Uzun kredi kartı numaraları veya güvenlik kodları gerektirmediğinden pratiktir. Küçük meblağlar için sıfır, büyük meblağlar için ise çok cüzi işlem ücretleri alınır ve aylık/yıllık ücretler alınmaz. Bu nedenle Paypal, ekonomiktir. Yalnızca bir e-posta ve şifre ile işlem yapmanıza, mobil cihazlardan ödeme yapmanıza, farklı para birimlerinin otomatik olarak çevrilmesine imkân sağladığından “hızlı” diyebileceğimiz Paypal, kredi kartlarına göre “hacker”lar için çok daha zorlu bir hedef olduğundan, aynı zamanda “güvenli” bir sistemdir. Paypal’a üyelik için birkaç dakikalık basit bir işlem yeterlidir ve kredi kartı/banka hesabı sahibi olmanız şart değildir. Yani banka hesabınızdan Paypal’a para yüklemeden veya hesabınıza Paypal’dan para çekmeden de kazancınıza Paypal ile ödeme kabul edip ödemelerinizi kazandığınız paradan yaparak sistemi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir