Refinansman Kredi Nedir?

Krediyi herkes duymuştur ancak refinansman kredisini ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Halk arasında kredi yapılandırma işlemi olarak da bilinen refinansman, bazı koşulları sağladığı zamanlarda kredi sahiplerine oldukça yararlı olmaktadır. Peki, refinansman nedir?

Refinansman nedir? Nasıl yapılır?

Refinansman, var olan bir kredinin güncel faiz oranları ile tekrardan yapılandırılmasıdır. Genel olarak faizlerde düşüş olduğu zamanlarda oldukça çok tercih edilmektedir. Özellikle konut kredilerinde çok görülür. Konut kredilerinde kredi meblağı yüksek olduğu için faiz indirimi ile beraberinde gelen kar da büyük olmaktadır.

Krediniz için refinansman işlemi yaptırmak istediğinizde toplam borcunuz tekrardan güncel faizler üzerinden hesaplanır ve işleme koyulur. Burada iki seçeneğiniz vardır. Birinci seçenek elde ettiğiniz karı taksit sayınızdan düşebilirsiniz. Bu sayede kredinizi erken bitirme şansınız doğar. Diğer bir seçeneğiniz ise kredinizin aylık taksit tutarında düşüş talebinde bulunabilirsiniz. Refinansman sonrasında sizlerin elde ettiği kar vadeye yayılarak kredi aylık taksit tutarından düşülebilmektedir. Özellikle aylık kredi taksiti yüksek olanların tercih etmesi gereken seçenektir.

Refinansman kredisi avantajlı mıdır?

Faiz indirimi sonrasında yapılan refinansman işlemi her zaman avantajlı olmamaktadır. Bunun bir kaç nedeni vardır. Bu nedenlerin ilki erken kapatma cezasıdır. Refinansman işleminde ödemeniz gereken kredi tutarı tekrardan yapılandırılacağı için öncelikle kredinin kapatılması gerekmektedir. Kredi erken ödeme cezası olan %2’lik bölüm size dezavantaj olarak geri dönecektir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise kredi masrafıdır. İlk defa başvurduğunuz kredide ödediğiniz kredi masraflarını refinansman işleminde de ödemeniz gerekmektedir. Bu unsurların yanı sıra kredinizde kalan faiz tutarının da çok önemi vardır.Refinansman işleminin sağlıklı bir şekilde size kar getirmesi için yukarıda yazılan ayrıntılar sonrasında kredi borcunuzdan daha az bir boş elde edebiliyorsanız refinansman işlemi size yarar sağlayacaktır. Aksi durumda olursa size herhangi bir faydası olmayacaktır. Bu işlemi yapmadan önce banka kredi yetkilisi ile sağlıklı bir hesabın yapılması en doğru tercih olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir