Rotatif Kredi Spot Kredi Farkı?

Günümüzün iş dünyasında neredeyse her firma çalışmalarını sağlıklı bir biçimde yürütebilmek için kredi kullanmaya ihtiyaç duyuyor. Bankalar da farklı ihtiyaçlara karşılık verebilmek için farklı koşullarda kredi hizmetleri sunarak rekabette öne çıkmaya çalışıyorlar. Rotatif ve Spot krediler de, işletmelerin farklı ihtiyaçlarına yönelik sunulan iki önemli kredi hizmeti. Rotatif krediler “döngüsel”, spot krediler ise “noktasal” olarak kısaca anlatılabilir. Ancak dilerseniz bu kredileri yakından tanıyarak farklarını görelim.

Rotatif Kredi Nedir?

Adından da anlaşılabileceği gibi, rotatif kredi bir tür döngüsel kredi hizmetidir. Bu tip krediler için bir anlamda “kurumsal kredi kartı” benzetmesi de yapılabilir. Zira rotatif kredide belli vade ve tutar limitleri bulunsa da, firmaların ihtiyaç duydukları kısa vadeli nakit ihtiyaçlarını karşılamaları hedeflenir. Bu kredi dâhilinde istediğiniz zaman ve miktarda nakit çekebilirsiniz ve çektiğiniz tutar borçlu cari hesabınıza kaydedilir. Daha sonra istediğiniz zaman istediğiniz tutarda geri ödeme yapabilir ve kredi hesabınızdaki faiz yükünü hafifletebilirsiniz. Rotatif kredide faiz tutarı günlük olarak hesaplanır, ancak borçlu cari hesabına üç ayda bir tahakkuk ettirilir.

Spot Kredi Nedir?
Kredi kullanımı esnasında, yani “işin başından” faiz oranı, vade ve kredi tutarının belirlendiği kredi cinsine spot kredi denir. Bu tip kredilerde banka veya firma kredi koşullarına sonradan müdahalede bulunamaz. Bunun istisnası ise, “erken kapama opsiyonlu spot kredi” hizmetidir ve firmanın gerekli geri ödeme gücüne erken kavuşması durumunda avantajlı ödeme yapmasını sağlar. Sabit oranlar sayesinde piyasanın değişkenliğinden etkilenmeyen bu krediler, firmaların öngörülebilir finansman ihtiyaçları için kullanılırlar. Ayrıca yüksek faizli bir dönemde büyük miktarda spot kredi kullanıldıysa, ödemenin bir kısmı gerçekleştirildikten sonra faizlerin düşmesinden yararlanmak için yeni bir kredi kullanılarak ilk kredi kapatılır. Buna da, “spot kredi refinansmanı” denir. Uzun vadeli veya büyük meblağlı finansman ihtiyaçları için, rotatif kredi yerine spot kredi kullanmak ve gerektiğinde refinansman yapmak daha kârlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir